• Zamawiaj do paczkomatu
  • Płać wygodnie
  • Obniżka
Resuscytacja noworodka

Resuscytacja noworodka

9788367447843
199,00 zł
174,90 zł Zniżka 24,10 zł Brutto
Najniższa cena w okresie 30 dni przed promocją: 174,90 zł
Ilość
W ciągu 24 godzin

  Dostawa

Wybierz Paczkomat Inpost, Orlen Paczkę, DPD, Pocztę, email (dla ebooków). Kliknij po więcej

  Płatność

Zapłać szybkim przelewem, kartą płatniczą lub za pobraniem. Kliknij po więcej szczegółów

  Zwroty

Jeżeli jesteś konsumentem możesz zwrócić towar w ciągu 14 dni*. Kliknij po więcej szczegółów

Opis
Podręcznik Resuscytacja noworodka stanowi podstawę Programu Resuscytacji Noworodków (Neonatal Resuscitation Program ®, NRP®). Zawarte w nim rekomendacje opublikowane w 2020 r. zostały przygotowane przez członków Międzynarodowego Komitetu Resuscytacji (ILCOR) we współpracy z Amerykańską Akademią Pediatrii i Amerykańskim Towarzystwem Kardiologicznym na podstawie dowodów naukowych.

Jest to już drugie polskie wydanie wznowione po 10 latach. Rozrosła się jego zawartość – z dziewięciu lekcji w poprzednim wydaniu do czternastu lekcji w aktualnym. W nowych lekcjach omówiono między innymi resuscytację prowadzoną poza salą porodową i zasady poprawy jakości pracy zespołów resuscytacyjnych.

W podręczniku podkreślono wagę właściwego przygotowania do podjęcia resuscytacji, skutecznej wentylacji i sprawnej współpracy w zespole. Wskazano, że w przypadku pacjenta, jakim jest noworodek, należy skoncentrować się na dostatecznej i odpowiedniej wentylacji, co pozwoli na przywrócenie wydolnej czynności serca. Zamieszczono w nim również scenariusze postępowania w poszczególnych fazach procesu resuscytacji, pamiętając o wykorzystaniu znajomości zasad ergonomii pracy.

Najczęściej, bo w 90% przypadków, proces adaptacji do samodzielnego życia po urodzeniu przebiega samoistnie i dziecko może zostać podane swojej mamie do kontaktu skóra do skóry. Pozostałe 10% noworodków wymaga pomocy, aby zacząć oddychać. Przeważnie wystarczy delikatna stymulacja, ale u noworodków urodzonych przedwcześnie, z wadami rozwojowymi i innymi patologiami wewnątrzmacicznymi może być konieczna pełna, profesjonalna resuscytacja jako warunek możliwości przeżycia. Potrzeby resuscytacji nie zawsze da się przewidzieć, a więc konieczna jest stała gotowość do podjęcia skutecznego działania. Polską specyfiką jest niepokojąco wysoki odsetek cięć cesarskich (47,5% w roku 2022 wg danych GUS). Nie jest to optymalna droga porodu i może utrudniać pozbycie się wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych płodu, co powoduje zaburzenia oddychania po urodzeniu. W takich przypadkach niezbędna jest natychmiastowa pomoc doświadczonego zespołu resuscytacyjnego. Inny problem, który dotyczy małych oddziałów szpitalnych o niewielkiej liczbie urodzeń, to rzadka konieczność podejmowania resuscytacji, co przesądza o pozbywaniu się biegłości w jej prowadzeniu.

Liczę na to, że ten pięknie wydany podręcznik przyczyni się do tego, że personel oddziałów noworodkowych, położniczych i pediatrycznych będzie doskonalił umiejętność resuscytacji i pozostanie w stałej gotowości do jej sprawnego przeprowadzenia w sytuacji tego wymagającej.

Prof. dr hab. med. Ewa Helwich

Konsultant w Instytucie Matki i Dziecka

Konsultant Krajowy w dziedzinie neonatologii

Szczegóły produktu
19260
9788367447843
978-83-67447-84-3

Opis

Miejsce wydania
Wrocław
Rok wydania
2024
Numer wydania
8
Oprawa
miękka foliowana
Liczba stron
370
Wymiary (mm)
210 x 270
Waga (g)
1090

    • LEKCJA 1: Podstawy resuscytacji noworodków 1
    • LEKCJA 2: Przewidywanie konieczności resuscytacji i przygotowanie do resuscytacji 13
    • LEKCJA 3: Pierwsze kroki w opiece nad noworodkiem w sali porodowej 33
    • LEKCJA 4: Wentylacja dodatnim ciśnieniem 65
    • LEKCJA 5: Intubacja dotchawicza 117
    • LEKCJA 6: Uciśnięcia klatki piersiowej 159
    • LEKCJA 7: Leki 179
    • LEKCJA 8: Resuscytacja i stabilizacja dzieci urodzonych przedwcześnie 213
    • LEKCJA 9: Opieka poresuscytacyjna 231
    • LEKCJA 10: Szczególne przypadki 243
    • LEKCJA 11: Etyka i opieka w końcowym okresie życia noworodka 265
    • LEKCJA 12: Poprawa efektywności działań zespołu resuscytacyjnego 279
    • LEKCJA 13: Resuscytacja poza salą porodową 289
    • LEKCJA 14: Poprawa jakości w pracy zespołu resuscytacyjnego 307
Komentarze (2)
Oceń