Prawidłowy dostęp operacyjny obejmuje określenie najkrótszej możliwej drogi dotarcia do operowanego narządu, z uwzględnieniem możliwości poszerzenia rany operacyjnej. Jednocześnie należy dążyć do uwidocznienia tego narządu w taki sposób, by możliwe było wycięcie go wraz z marginesem tkanek zdrowych oraz wykonanie ewentualnej limfadenektomii regionalnej.
Takie postępowanie ma na celu zapewnić radykalność zabiegu, od której zależy dalsze postępowanie w terapii pacjenta z chorobą nowotworową. Ponadto znajomość wszystkich elementów, które wpływają na technikę i lokalizację cięcia chirurgicznego, oraz wiedza o udziale tych czynników w prawidłowym procesie gojenia rany są podstawowymi warunkami właściwego przygotowania pacjenta do leczenia onkologicznego.
Terapia nowotworów przewodu pokarmowego stała się leczeniem interdyscyplinarnym, w którym biorą udział specjaliści onkologii klinicznej, radioterapii, chirurgii oraz wielu innych. Dlatego do współtworzenia monografii zaproszono grono ekspertów z różnych dziedzin, zarówno lekarzy praktyków (mikrobiologia, chirurgia), jak i przedstawicieli nauk podstawowych.
1. Budowa i funkcjonowanie skóry 2. Podział ciała na okolice anatomiczne 3. Procedury wykonywane przed cięciem chirurgicznym 4. Zasady szycia skóry i tkanki podskórnej 5. Procedury wykonywane w okresie pooperacyjnym 6. Gojenie ran — podstawy molekularne i immunologiczne 7. Antybiotykoterapia w zapobieganiu zakażeniom miejsca operowanego i ich leczeniu 8. Podstawy pokrywania ubytków po wycięciu nowotworów 9. Dostępy operacyjne w zakresie głowy 10. Dostępy operacyjne w zakresie szyi 11. Dostępy operacyjne w zakresie kończyny górnej 12. Dostępy operacyjne w zakresie klatki piersiowej 13. Dostępy operacyjne w zakresie grzbietu 14. Dostępy operacyjne w zakresie jamy brzusznej 15. Dostępy operacyjne w zakresie kończyny dolnej 16. Dostępy operacyjne w zakresie miednicy i krocza 17. Złożone dostępy operacyjne 18. Stomie 19. Podstawowe dostępy operacyjne w laparoskopii w przypadku nowotworów jamy brzusznej 20. Podstawowe dostępy operacyjne w chirurgii robotowej w przypadku nowotworów jelita grubego 21. Przyszłe metody zaopatrywania ran — produkty inżynierii tkankowej
Komentarze (0)
Chwilowo nie możesz polubić tej opinii
Zgłoś komentarz
Czy jesteś pewien, że chcesz zgłosić ten komentarz?
Zgłoszenie wysłane
Twój komentarz został wysłany i będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora.