Endoskopia przewodu pokarmowego pod redakcją prof. Jacka Sobockiego to unikatowa i bardzo oczekiwana pozycja na polskim rynku medycznym. Doskonale wpisuje się w aktualnie zapotrzebowanie kompleksowego i niezwykle użytecznego przewodnika dla lekarzy zajmujących się na co dzień wykonywaniem badań i zabiegów endoskopowych przewodu pokarmowego. W 30 rozdziałach podzielonych na trzy części:: Endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego; Endoskopia dolnego odcinka przewodu pokarmowego; Zaawansowane techniki endoskopowe, autorzy przedstawiają obszerny zbiór przydatnej i aktualnej wiedzy dotyczącej wszystkich aspektów medycznych, organizacyjnych, technicznych związanych z codzienną praktyką kliniczną.
Niniejsza pozycja powstała dzięki pasji i zaangażowaniu Zarządu i członków Sekcji Chirurgii Endoskopowej TChP. Autorzy mają nadzieję, że będzie ona nie tylko pomocna w przygotowaniu się do egzaminu, ale także stanie się użyteczną pozycją dla lekarzy wykonujących badania endoskopowe w Polsce.
Część I. ENDOSKOPIA GÓRNEGO ODCINKA PRZEWODU POKARMOWEGO 1. Wskazania i przeciwwskazania 2. Kryteria oceny jakości endoskopii 3. Zgoda na badanie 4. Technika wykonania badania 5. Zasady pobierania materiału do badania histopatologicznego 6. Standard opisu badania 7. Zalecane skale oceny endoskopowej 8. Polipektomia 9. Gastrostomia i gastrojejunostomia endoskopowa 10. Endoskopowe postępowanie w krwawieniach do górnego odcinka przewodu pokarmowego 11. Powikłania: objawy i postępowanie Część II. ENDOSKOPIA DOLNEGO ODCINKA PRZEWODU POKARMOWEGO 1. Wskazania i przeciwskazania 2. Przygotowanie do badania kolonoskopii 3. Kryteria oceny jakości kolonoskopii 4. Zgoda na badanie 5. Technika wykonania badania oraz etapy uczenia się kolonoskopii 6. Klasyfikacje endoskopowe zmian patologicznych 7. Standard opisu badania 8. Podstawowe zabiegi kolonoskopowe: polipektomia, mukozektomia, ablacja 9. Nadzór endoskopowy 10. Powikłania: objawy i postępowanie Część III. ZAAWANSOWANE TECHNIKI ENDOSKOPOWE 1. Zgoda na badanie ECPW 2. Zalecane skale oceny endoskopowej ECPW 3. Powikłania ECPW: objawy i postępowanie 4. Poszerzanie i protezowanie zwężeń przewodu pokarmowego 5. POEM 6. Endoskopowa dyssekcja podśluzówkowa 7. Endoskopowa cystogastrostomia i nekresektomia trzustkowa 8. Antybiotykoterapia profilaktyczna 9. Leczenie przeciwpłytkowe i przeciwkrzepliwe
Komentarze (0)
Chwilowo nie możesz polubić tej opinii
Zgłoś komentarz
Czy jesteś pewien, że chcesz zgłosić ten komentarz?
Zgłoszenie wysłane
Twój komentarz został wysłany i będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora.