Po Zaburzeniach zachowania kotów powstała książka poruszająca problemy psów. Praca nad nią była o wiele bardziej złożona, ponieważ związek między człowiekiem a psem po tysiącach lat koewolucji jest szerszy i bardziej ukształtowany niż w przypadku kotów.
Pies jako istota wybitnie społeczna nie może być postrzegany w oderwaniu od swojego systemu rodzinnego i związku z człowiekiem. Sprawia to, że praca w zakresie medycyny behawioralnej z psem i jego właścicielem jest o wiele bardziej elastyczna, obszerna i kompleksowa, ponieważ ciągle spotykamy się z całkowicie indywidualnymi związkami człowiek-pies. Ten ścisły społeczny związek między człowiekiem a psem prowadzi do intensywniejszego wzajemnego oddziaływania, które oczywiście należy wziąć pod uwagę przy diagnostyce i leczeniu.
Również w tym podręczniku pozostajemy wierni modelowi medycyny behawioralnej – terapia zaburzeń psychicznych u psa jest podstawową domeną medycyny weterynaryjnej, ponieważ zdrowie fizyczne i psychiczne są nieodłącznie ze sobą związane.
Obok tego ustrukturyzowanego modelu diagnostyki i terapii chcemy jednak też zwrócić uwagę na dwa najistotniejsze elementy w pracy behawioralnej:: empatię i kreatywność!
Z Przedmowy do wydania oryginalnego
W niniejsze książce dzięki przejrzystej formie i praktycznemu ujęciu Czytelnik będzie mógł szybko znaleźć wskazówki diagnostyczne, odpowiednie narzędzia terapeutyczne, metody alternatywne, suplementy diety i leki, a także, co bardzo ważne dla powodzenia leczenia, sposoby motywowania opiekuna psa.
1. Konsultacja behawioralna 2. Podstawy medycyny behawioralne 3. Wprowadzenie do zaburzeń behawioralnych 4. Plan badania behawioralnego 5. Objawy wiodące i praktyczne postępowanie nastawione na rozwiązanie problemu 6. Psychofarmakologia 7. Zakres działań terapeutycznych 8. Kryteria diagnostyczne najważniejszych zaburzeń psychicznych 9. Minimalizowanie stresu przeżywanego przez psa w gabinecie 10. Wychowanie, trening, terapia behawioralna czy medycyna behawioralna 11. Profilaktyka i typowe pytania w trakcie konsultacji 12. Test charakteru 13. Słowniczek 14. Piśmiennictwo i zalecana literatura Skorowidz
Komentarze (0)
Chwilowo nie możesz polubić tej opinii
Zgłoś komentarz
Czy jesteś pewien, że chcesz zgłosić ten komentarz?
Zgłoszenie wysłane
Twój komentarz został wysłany i będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora.