Plastrowanie elastyczne jest stosunkowo nowym sposobem terapii. Metodę tę opracował w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku japoński lekarz Kenso Kaze. W Japonii ten sposób terapeutycznego wykorzystania elastycznego plastra zarejestrowany został pod nazwą Kinesio-Taping® i pod taką nazwą trafił do naszego kraju na początku XXI wieku. W ciągu kilkunastu lat Kinesio-Taping® stał się dość popularnym wśród fizjoterapeutów sposobem terapii. Na licznych kursach setki polskich fizjoterapeutów przeszkoliło się w technice plastrowania plastrem elastycznym i z entuzjazmem rozpoczęło stosowanie metody kinezjotapingu w praktyce.
Napisana przez pracującego w Austrii lekarza Ramina Ilbeygui książka nieprzypadkowo nosi nazwę „Taping”. Stanowi ona bowiem swego rodzaju kompilację aktualnej wiedzy na temat różnych sposobów plastrowania, z istotnym oczywiście udziałem metody Kinesio-Tapingu®, uzupełnionym jednak o plastrowanie siatkowe opracowane nieco później przez japońskiego osteopatę i specjalistę tradycyjnej medycyny chińskiej Tanakę Nobutakę oraz koreańską pediatrę Aeo Kang. Zastosowany przez nich nieelastyczny plaster siatkowy pozwala poprzez pobudzanie powięzi i zmianę napięcia na powierzchni ciała oddziaływać pozytywnie na punkty akupunkturowe względnie na punkty spustowe. Oryginalnym rozszerzeniem zastosowania plastrowania w praktyce jest jego uwzględnienie w tzw. terapii energetycznej opartej na tradycyjnej medycynie chińskiej. Elastyczny plaster ma tutaj pobudzać punkty akupunkturowe i stymulować przepływ energii życiowej przez meridiany. Z tradycyjnej medycyny chińskiej autor książki czerpie inspiracje, stosując tzw. techniki powięziowe plastrowania. Ciekawą jego obserwacją jest pokrywanie się w znacznym stopniu przebiegu taśm mięśniowo-powięziowych z przebiegiem meridian. W tych sytuacjach proponuje łączenie technik powięziowych plastrowania z technikami energetycznymi. W dobie tak dużego zainteresowania terapią tkanki łącznej, a zwłaszcza technikami powięziowymi, za niezwykle cenne należy uznać uwzględnienie segmentalnych technik plastrowania. Terapia odruchowa stref Heada, stref MacKenziego oraz stref łącznotkankowych jest starym i wypróbowanym sposobem terapii. Wykonywanie jej za pomocą plastrów elastycznych oraz plastrów siatkowych należy uznać za ciekawe rozwiązanie.
Książka niniejsza w swoim zamyśle stanowi praktyczny poradnik plastrowania. Część teoretyczna poświęcona jest zarówno samemu plastrowaniu, tzn. rodzajom plastrów, ich budowie, właściwościom oraz samym technikom nakładania plastrów na poszczególne tkanki i części ciała, jak i modelom wyjaśniającym mechanizm działania plastrów.
Część praktyczna książki poświęcona technikom umieszczania plastrów i ich klinicznemu zastosowaniu napisana została z dużym rozmysłem i bardzo dobrze przygotowana od strony dydaktycznej. To bardzo czytelny podręcznik plastrowania, bogato ilustrowany, w którym krok po kroku opisano i przedstawiono kolejne etapy nakładania plastra na poszczególne tkanki oraz praktycznego jego wykorzystania w konkretnych jednostkach klinicznych.
Szeroki zakres poruszanej problematyki klinicznej od dysfunkcji narządu ruchu po różne schorzenia narządów wewnętrznych i to w odniesieniu zarówno do dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych, powoduje, że książka ta powinna znaleźć się na półce każdego czynnego zawodowo fizjoterapeuty.
A. PODSTAWY 1. Podstawy elastycznego plastrowania 2. Model wyjaśniający działanie i skuteczność B. TECHNIKI UMIESZCZANIA PLASTRÓW 3. Techniki mięśniowe w obrębie kończyny górnej 4. Techniki mięśniowe w obrębie kończyny dolnej 5. Techniki mięśniowe w obrębie tułowia 6. Techniki limfatyczne 7. Techniki stosowane na blizny 8. Techniki stosowane na tkankę nerwową 9. Techniki segmentalne 10. Techniki powięziowe 11. Techniki energetyczne C. ZASTOSOWANIE KLINICZNE 12. Schorzenia ortopedyczne 13. Chirurgiczne zespoły chorobowe 14. Schorzenia ginekologiczne 15. Schorzenia pediatryczne 16. Schorzenia neurologiczne i internistyczne D. ANEKS
Komentarze (0)
Chwilowo nie możesz polubić tej opinii
Zgłoś komentarz
Czy jesteś pewien, że chcesz zgłosić ten komentarz?
Zgłoszenie wysłane
Twój komentarz został wysłany i będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora.