• Zamawiaj do paczkomatu
  • Płać wygodnie
  • Obniżka
Transdiagnostyczna terapia zaburzeń emocjonalnych dzieci i młodzieży - podręcznik terapeuty

Transdiagnostyczna terapia zaburzeń emocjonalnych dzieci i młodzieży - podręcznik terapeuty

Ujednolicony protokół leczenia

978-83-7489-933-8
119,90 zł
104,90 zł Zniżka 15,00 zł
Ilość
od 2 do 3 dni

  Dostawa

Wybierz Paczkomat Inpost, Kuriera DPD lub Pocztę Polską. Kliknij po więcej szczegółów

  Płatność

Zapłać szybkim przelewem, kartą płatniczą lub za pobraniem. Kliknij po więcej szczegółów

  Zwroty

Jeżeli jesteś konsumentem możesz zwrócić towar w ciągu 14 dni. Kliknij po więcej szczegółów

Opis
Podręcznik jest poświęcony podejściu transdiagnostycznemu w terapii zaburzeń emocjonalnych – lękowych i nastroju (depresyjnych) – dzieci i młodzieży. Opisany w nim program terapeutyczny powstał z myślą o efektywnej pracy z młodymi osobami, które wykazują objawy kilku zaburzeń, objawy podprogowe lub mieszane. Modułowa struktura programu umożliwia terapeucie realizację całego cyklu terapeutycznego bądź zmodyfikowanie go w taki sposób, by jak najlepiej dostosować interwencję do odbiorcy. Poszczególne techniki są nakierowane na podstawowe problemy leżące u podstaw zaburzeń emocjonalnych.
Podręcznik terapeuty uzupełniają poradniki, które zawierają przegląd umiejętności, jakich nabywa się w trakcie terapii, niezbędne formularze, ćwiczenia i zadania do pracy własnej.
Prezentowany program terapeutyczny ma charakter ujednolicony, ponieważ obejmuje zintegrowany zestaw procedur terapeutycznych skutecznych w przypadku całej grupy zaburzeń. Jest to także program transdiagnostyczny, ponieważ stworzono go z myślą o efektywnej pracy nad wszystkimi zaburzeniami emocjonalnymi, jakie mogą współwystępować u jednej osoby.

Podręcznik terapeuty zawiera między innymi::
- omówienie opartych na dowodach naukowych strategii terapeutycznych, które pozwalają specjalistom wspomagać młodych klientów w poprawie funkcjonowania;
- konkretne wytyczne co do prowadzenia terapii;
- informacje na temat włączania rodziców w terapię i wprowadzania ukierunkowanych na nich strategii, które wspomogą długofalową generalizację nowo nabytych przez dziecko umiejętności.

Program terapeutyczny dotyczy takich zaburzeń, jak::
- zaburzenie lękowe uogólnione;
- fobia społeczna;
- separacyjne zaburzenie lękowe;
- fobie swoiste;
- zaburzenie paniczne;
- agorafobia;
- zaburzenia depresyjne.
Model terapii jest tak elastyczny, że znajduje zastosowanie także w przypadkach zaburzeń::
- pourazowych i związanych z czynnikiem stresowym (w tym zaburzeń adaptacyjnych);
- z objawami somatycznymi;
- tikowych;
- obsesyjno-kompulsyjnych.

W praktyce klinicznej często obserwujemy u osób w wieku rozwojowym – dzieci i nastolatków – współwystępowanie trudności w radzeniu sobie z emocjami z objawami innych zaburzeń. Dotyczy to zarówno zaburzeń eksternalizacyjnych, jak i internalizacyjnych – między innymi nastroju, lękowych, więzi czy radzenia sobie z wyzwaniami codzienności. Objawy różnych problemów nakładają się na siebie i utrudniają dobór odpowiedniej metody pracy terapeutycznej.
Podejście transdiagnostyczne umożliwia pracę terapeutyczną nad kształtowaniem umiejętności, których brak jest jedną z głównych przyczyn powstawania problemów emocjonalnych. Pozwala to nie tylko na redukowanie objawów tu i teraz, ale także na zapobieganie ich wystąpieniu na dalszych etapach życia.
Proponowany przez autorów protokół terapeutyczny pomaga w usystematyzowany sposób – poprzez psychoedukację, samoobserwację, eksperymenty behawioralne i techniki terapii poznawczej – realizować z młodą osobą kolejne moduły. Uwzględnia takie zagadnienia, jak motywowanie uczestnika terapii, kształtowanie umiejętności identyfikowania, obserwowania oraz rozumienia emocji i zachowań, rozwijanie zdolności elastycznego reagowania poznawczego w sytuacjach wysyconych emocjami czy korzystanie z technik uważności. Autorzy zadbali też o zaangażowanie w proces terapeutyczny rodziców młodej osoby, których reakcje mogą podtrzymywać jej problemy i utrudniać terapię.
Jasny, przejrzysty, modułowy charakter protokołu umożliwia stosowanie go w terapii indywidualnej i grupowej, jak również dopasowywanie do potrzeb dzieci, nastolatków oraz ich rodzin, a zarazem pozwala strukturyzować i porządkować pracę terapeuty. Niniejszy podręcznik stanowi cenne narzędzie każdego psychoterapeuty poznawczo-behawioralnego, który pracuje z dziećmi i młodzieżą.
dr n. med. Magdalena Skotnicka-Chaberek
Centrum Neurorehabilitacji im. Z. i J. Dziurkowskich, Klinika Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS, superwizor dydaktyk Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej

Okres dorastania to czas intensywnych zmian zachodzących na wielu płaszczyznach w funkcjonowaniu młodej osoby. W zastraszającym tempie przybywa dzieci i nastolatków z trudnościami klinicznymi (m.in. emocjonalnymi, poznawczymi, w kontaktach społecznych), które w istotny sposób wpływają na proces rozwoju, często uniemożliwiając kształtowanie umiejętności radzenia sobie z negatywnymi myślami, trudnymi emocjami czy destrukcyjnymi zachowaniami. Potwierdzony empirycznie ujednolicony protokół transdiagnostyczny, w formie podręcznika dla psychoterapeuty oraz poradników dla dzieci i młodzieży, pozwala na wykorzystanie tego samego zestawu umiejętności w pracy terapeutycznej nad różnymi zaburzeniami. Umożliwia bardzo elastyczną personalizację i dostosowanie interwencji do bieżących problemów młodej osoby. Poszczególne moduły pozwalają na zastosowanie takich oddziaływań, które wpływają bezpośrednio na mechanizmy podtrzymujące zaburzenia emocjonalne. Ogromną wartość protokołu stanowi włączenie rodziców w proces terapeutyczny poprzez psychoedukację, a także modyfikację ich sposobu myślenia czy reagowania, który znacząco przyczynia się do podtrzymywania problemów emocjonalnych dziecka.
Marta Szydłowska
psycholożka, psychoterapeutka, wykładowczyni w Szkole Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS
Szczegóły produktu
GWP
18126
9788374899338
978-83-7489-933-8

Opis

Miejsce wydania
Sopot
Rok wydania
2022
Numer wydania
1
Oprawa
miękka foliowana
Liczba stron
460
Wymiary
165 x 235
Waga
750
Zobacz także
Komentarze (0)
Na razie nie dodano żadnej recenzji.