• Zamawiaj do paczkomatu
  • Płać wygodnie
  • Obniżka
Podstawy psychofarmakologii - leki przeciwpsychotyczne i normotymiczne

Podstawy psychofarmakologii - leki przeciwpsychotyczne i normotymiczne

9788360945421
31,90 zł
15,00 zł Zniżka 16,90 zł Brutto
Najniższa cena w okresie 30 dni przed promocją: 15,00 zł
Ilość
Produkt niedostępny
Nakład wyczerpany (niedostępny u wydawcy)

  Dostawa

Wybierz Paczkomat Inpost, Orlen Paczkę, DPD, Pocztę, email (dla ebooków). Kliknij po więcej

  Płatność

Zapłać szybkim przelewem, kartą płatniczą lub za pobraniem. Kliknij po więcej szczegółów

  Zwroty

Jeżeli jesteś konsumentem możesz zwrócić towar w ciągu 14 dni*. Kliknij po więcej szczegółów

Opis
Przede mną tłumaczenie kolejnej książki niezrównanego mistrza dydaktyki psychofarmakologicznej — Stephena M. Stahla. Tym razem rzecz dotyczy stosowania leków przeciwpsychotycznych i normotymicznych w praktyce klinicznej. Wykorzystując piktogramy i kolory, stanowiące barwne wyróżniki przedstawianych informacji, Autor przytacza najbardziej przydatne dla praktyki klinicznej dane dotyczące dwudziestu leków. Są to leki przeciwpsychotyczne nowej generacji (amisulpryd, aripiprazol, klozapina, kwetiapina, olanzapina, perospiron, risperidon, ziprasidon i zotepina), klasyczne leki normotymiczne, takie jak lit, karbamazepina, walproiniany i lamotrigina, oraz nowe leki o działaniu przeciwdrgawkowym, które mogą mieć zastosowanie w chorobie afektywnej dwubiegunowej (gabapentyna, lewetiracetam, okskarbamazepina, topiramat, zonisamid) lub w zaburzeniach lękowych (pregabalina). Nie jest jasne, dlaczego spośród typowych leków przeciwpsychotycznych została wybrana jedynie cyjamemazyna, skoro wiele z tych środków jest nadal bardzo popularnych w psychiatrycznej praktyce klinicznej, a w ostatnim słynnym badaniu CATIE perfenazyna pod wieloma względami spisała się nie gorzej niż leki przeciwpsychotyczne nowej generacji. Być może dlatego, że obecnie wyłącznie w odniesieniu do niektórych atypowych leków przeciwpsychotycznych można również używać nazwy lek normotymiczny. W największym stopniu kryteria takie spełniają klozapina, olanzapina i kwetiapina. Treść książki nie skupia się tylko na lekach stosowanych w Stanach Zjednoczonych i zaaprobowanych przez FDA, ale uwzględnia także niektóre leki europejskie (amisulpryd, cyjamemazyna, zotepina), a nawet japońskie (perospiron).
Koncepcja omawiania każdego leku zakłada wyróżnienie pięciu oddzielnych części. W podrozdziale Opis leku są podawane nazwa i klasyfikacja danego leku, mechanizm działania oraz specyfika zastosowania w określonych jednostkach chorobowych. Szczególnie istotne są propozycje strategii postępowania (np. potencjalizacja innym środkiem) w przypadku, gdy działanie leku jest nieoptymalne. Wymienione są również testy, które warto wykonać przed rozpoczęciem terapii danym lekiem. W części Działania niepożądane przedstawiono mechanizm wywoływania objawów ubocznych, objawy istotne i groźne oraz sposoby przeciwdziałania im. Graficznie przedstawiono ryzyko wywoływania takich objawów, jak przyrost masy ciała i nadmierna sedacja. W podrozdziale Dawkowanie opisano sposób terapii i dawkowania, przedstawiono dane farmakokinetyczne oraz informacje dotyczące interakcji z innymi lekami. Część Specyficzne populacje chorych dotyczy podawania leku osobom z zaburzeniami czynności nerek, wątroby i układu krążenia, chorym młodocianym i w wieku starszym oraz kobietom w ciąży i w okresie karmienia piersią. Wreszcie końcowy podrozdział — nazwany Sztuka psychofarmakoterapii — stanowi swego rodzaju wizytówkę psychofarmakologiczną danego leku opracowaną przez Autora:: wymienione są w nim wady, zalety i główne objawy docelowe (target symptoms), na które lek działa. Informacje wyróżnione w tej części jako pearls (perełki kliniczne) oznaczają to, co najlepszego oferuje dany lek i mają prawdopodobnie na trwałe zapaść w pamięć Czytelnika.
Leki są ułożone w porządku alfabetycznym, co ułatwia ich szybką identyfikację, a zastosowany schemat omawiania i piktogramy pozwalają na uzyskanie informacji w takim zakresie, jaki jest w danym momencie potrzebny. Charakter tych informacji spełnia kryteria celności, zwięzłości i aktualności. Autor niezwykle twórczo korzysta z danych najnowszego piśmiennictwa i potrafi odpowiednio zweryfikować wartość uzyskanych informacji dla praktyki klinicznej. Nie znalazłem wielu nieścisłości, jeżeli chodzi o dane zawarte w książce. Być może warto w przypadku działań niepożądanych amisulprydu i risperidonu zwrócić większą uwagę na konsekwencje hiperprolaktynemii, zwłaszcza u pacjentek i zaproponować oznaczanie stężenia prolaktyny jako elementu monitorowania terapii, zamiast strategii:: czekać… czekać… czekać. Nie bardzo zgadzam się z Autorem, który twierdzi, że oznaczanie stężenia prolaktyny w trakcie leczenia risperidonem ma wątpliwą przydatność kliniczną. Sądzę natomiast, że w świetle słabnących umiejętności stosowania litu, nie tylko przez psychiatrów amerykańskich, ale również i polskich, niezwykle cenne w omawianej książce jest przedstawienie w pigułce najważniejszych informacji w tym zakresie. Należy jednak skorygować stężenia litu podawane przez Autora:: do leczenia stanów maniakalnych wystarczy 0,8–1,2 mmol/l, natomiast w profilaktyce zakres stężeń 0,5–0,8 mmol/l jest skuteczny klinicznie i wiąże się z najmniejszym ryzykiem objawów ubocznych. W przypadku objawów wola i osłabienia czynności tarczycy, które mogą wystąpić u około 10% chorych leczonych litem, warto pamiętać, że dodanie tyroksyny pozwala znormalizować czynność tarczycy i kontynuować leczenie, co ma szczególne znaczenie u osób, u których terapia litem wywołuje korzystne efekty.
Podsumowując, uważam, że książka jest bardzo cenna dla polskiego psychiatry praktyka, chcącego stosować leczenie psychofarmakologiczne na odpowiednim poziomie i może stanowić jego swoiste vademecum. Większość omawianych leków jest znanych i używanych w Polsce. Przybliżenie specyfiki farmakologicznej i danych praktycznych ich stosowania w świetle najnowszej wiedzy i praktyki klinicznej odpowiada na aktualne zapotrzebowanie polskich psychiatrów. Życzę wszystkim Czytelnikom książki przyjemnej i pożytecznej lektury.
Prof. dr hab. med. Janusz Rybakowski, Przedmowa do wydania polskiego
Szczegóły produktu
Via Medica
6663
9788360945421
978-83-60945-42-1

Opis

Miejsce wydania
Gdańsk
Rok wydania
2007
Numer wydania
1
Oprawa
miękka foliowana
Liczba stron
133
Wymiary (mm)
145 x 205
Waga (g)
200
  • 1. Amisulpryd
    2. Aripiprazol
    3. Cyjamemazyna
    4. Gabapentyna
    5. Karbamazepina
    6. Klozapina
    7. Kwetiapina
    8. Lamotrygina
    9. Lewetiracetam
    10. Lit
    11. Okskarbazepina
    12. Olanzapina
    13. Perospiron
    14. Pregabalina
    15. Risperidon
    16. Topiramat
    17. Walproinian
    18. Ziprasidon
    19. Zonisamid
    20. Zotepina
    Indeks nazw leków dostępnych w Polsce
    Indeks wskazań
    Klasy stosowania leku u kobiet w ciąży według FDA
Komentarze (0)