Książka podejmuje interesujące i niezwykle ważne zagadnienie dotyczące roli pracy pedagoga specjalnego w opiece nad osobą chorą na schizofrenię. Napisana została przez przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych – psychiatrii, pedagogiki, psychologii i psychoterapii. Zawiera liczne odniesienia do najnowszych nurtów we współczesnej pedagogice specjalnej i psychiatrii społecznej. Jest oryginalną autorską propozycją, unikatową na polskim rynku.
Monografia może być przydatna zarówno psychiatrom zainteresowanym psychiatrią środowiskową czy społeczną, jak i pedagogom specjalnym, dla których praca z osobą z zaburzeniami psychicznymi jest nowym obszarem zainteresowań. Wiele placówek zajmujących się pomocą osobom z zaburzeniami psychicznymi zatrudnia bowiem pedagogów specjalnych.
W książce poruszono wiele zagadnień z zakresu psychologii klinicznej osób chorych na schizofrenię. Monografia może być zatem pomocna w uzupełnieniu wiedzy z zakresu tej dziedziny.
Niezwykle ważną cechą tej publikacji jest jej integracyjny charakter uwzględniający różne dziedziny wiedzy. Jest zatem niezbędna dla tych osób, które pracują w wielodyscyplinarnych zespołach złożonych z psychiatry, pedagoga, psychologa i psychoterapeuty.
Rozdział 1. MIEJSCE PEDAGOGIKI OSÓB CHORYCH NA SCHIZOFRENIĘ WŚRÓD SUBDYSCYPLIN PEDAGOGIKI SPECJALNEJ W UJĘCIU TRADYCYJNYM I WSPÓŁCZESNYM 1.1. O kim będzie ta książka, czyli dylematy definicyjne 1.2. Zmiana paradygmatów pedagogiki specjalnej a tradycyjne i współczesne podejście do niepełnosprawności 1.3. Zakres i przedmiot pedagogiki osób chorych na schizofrenię w ujęciu tradycyjnym i nowoczesnym 1.4. Nowoczesny model opieki środowiskowej nad osobą z zaburzeniami psychicznymi Rozdział 2. SCHIZOFRENIA – CHARAKTERYSTYKA KLINICZNA I SKUTKI PSYCHOSPOŁECZNE 2.1. Próba definicji pojęcia schizofrenii 2.2. Zewnętrzne i wewnętrzne granice pojęcia schizofrenia 2.3. Rozpowszechnienie schizofrenii 2.4. Przyczyny psychoz schizofrenicznych 2.5. Objawy kliniczne i przebieg psychoz schizofrenicznych 2.6. Leczenie psychoz schizofrenicznych Rozdział 3. PRACA PEDAGOGA SPECJALNEGO (SPECJALNEGO) Z CHORYMI NA SCHIZOFRENIĘ W INSTYTUCJACH MEDYCZNYCH I INSTYTUCJACH SŁUŻB SPOŁECZNYCH 3.1. Niepełnosprawność wywołana schizofrenią 3.2. Zespół diagnostyczno-terapeutyczny w opiece nad osobą chorą na schizofrenię 3.3. Pedagog specjalny (włączający) jako równoprawny element systemu diagnostyczno-terapeutycznego w procesie inkluzji społecznej osób chorych na schizofrenię 3.4. Obszar pracy i możliwości zatrudnienia pedagoga specjalnego osób z zaburzeniami psychicznymi 3.5. Metody i techniki pracy pedagoga specjalnego z osobami chorymi na schizofrenię 3.6 Pedagog specjalny wobec problemów somatycznych osób chorych na schizofrenię i wobec prozdrowotnego stylu życia 4. ZAKOŃCZENIE
Komentarze (0)
Chwilowo nie możesz polubić tej opinii
Zgłoś komentarz
Czy jesteś pewien, że chcesz zgłosić ten komentarz?
Zgłoszenie wysłane
Twój komentarz został wysłany i będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora.