• Zamawiaj do paczkomatu
  • Płać wygodnie
  • Obniżka
Onkogenetyka - teoria i praktyka kliniczna

Onkogenetyka - teoria i praktyka kliniczna

Skrypt dla studentów medycyny

9788370554798
12,00 zł
10,80 zł Zniżka 1,20 zł Brutto
Najniższa cena w okresie 30 dni przed promocją: 10,80 zł
Ilość
Produkt niedostępny
Nakład wyczerpany (niedostępny u wydawcy)

  Dostawa

Wybierz Paczkomat Inpost, Orlen Paczkę, DPD, Pocztę, email (dla ebooków). Kliknij po więcej

  Płatność

Zapłać szybkim przelewem, kartą płatniczą lub za pobraniem. Kliknij po więcej szczegółów

  Zwroty

Jeżeli jesteś konsumentem możesz zwrócić towar w ciągu 14 dni*. Kliknij po więcej szczegółów

Opis
Przekazujemy Wam skrypt z zakresu genetyki onkologicznej, tematycznie obejmujący nie tylko genetyczne podstawy transformacji nowotworowej, lecz także opis najczęstszych dziedzicznych predyspozycji do nowotworów wraz z poradnictwem genetycznym. Wybór tematów oraz ich zakres został dokonany przez zespół nauczycieli akademickich Katedry i Zakładu Genetyki Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
Zdajemy sobie sprawę, że wiedza z zakresu genetyki onkologicznej rozwija się tak szybko, że każde opracowanie dotyczące tych zagadnień w krótkim czasie staje się nie w pełni aktualne. Jest jednak wiele informacji, które stanowią podstawę zrozumienia procesu rozwoju nowotworów. Te informacje powinny już dzisiaj być kanonem wiedzy dla każdego lekarza.
Znajomość genetycznych podstaw transformacji nowotworowej nie jest już obecnie jedynie (lub aż) wiedzą czysto teoretyczną. Zdefiniowanie podstawowego mechanizmu transformacji (teoria klonalna versus teoria komórek macierzystych) otwiera możliwości opracowania nowego paradygmatu leczenia, a identyfikacja określonych zmian genetycznych u pacjenta lub w guzie nowotworowym - ustalenia dokładnego rozpoznania, leczenia spersonalizowanego, prognozowania odpowiedzi na stosowaną terapię, a także przewidywania przebiegu choroby.
W ok. 5-10% przypadków chorób nowotworowych problem dotyczy nie tylko osoby chorującej, lecz także całej rodziny. Są to rodziny, w których ze względu na dziedziczną predyspozycję u niektórych osób występuje zwiększone, powyżej populacyjnego, ryzyko rozwoju określonych typów nowotworów, podczas gdy inni członkowie tych rodzin mają ryzyko zachorowania na nowotwory na poziomie ryzyka populacyjnego.
Zadaniem każdego lekarza jest identyfikacja takich rodzin podwyższonego ryzyka i umiejętność skierowania do właściwego specjalisty. O sukcesie diagnostycznym, w znaczeniu wykrycia w populacji osób o bardzo dużym ryzyku zachorowania na chorobę nowotworową (np. w przypadkach dziedzicznej polipowatości jelit do 90% do 40 r.ż.), decyduje więc każdy lekarz specjalista, który podejrzewa u swojego pacjenta dziedziczne obciążenie zwiększonym ryzykiem choroby nowotworowej. Niepodjęcie działań w kierunku identyfikacji takich pacjentów musi być dzisiaj interpretowane jako błąd w sztuce.
W niniejszym skrypcie przedstawiamy również pewien zakres wiedzy, który nie jest jeszcze wykorzystywany w postępowaniu klinicznym w Polsce. W naszej ocenie jest to jednak wiedza, która w nieodległej przyszłości będzie stanowiła podstawę kolejnych zmian w postępowaniu klinicznym, lub jest pierwszym krokiem w kierunku odkryć, które to postępowanie będą modyfikować.
Podsumowując, mam nadzieję, że ta publikacja ułatwi Państwu zrozumienie podstaw teoretycznych wielu działań klinicznych, a także zainteresuje Was pracami badawczymi, które prowadzą do odkrywania nowych prawd o podstawach nowotworów i nowych rozwiązań w medycynie.
prof, dr hab. n. med. Maria Małgorzata Sąsiadek
Szczegóły produktu
UM Wrocław
13825
9788370554798
978-83-7055-479-8

Opis

Miejsce wydania
Wrocław
Rok wydania
2015
Numer wydania
1
Oprawa
miękka foliowana
Liczba stron
77
Wymiary (mm)
165 x 235
Waga (g)
140
  • 1. Podstawy transformacji nowotworowej - zmiany genetyczne i epigenetyczne
    2. Podstawy poradnictwa genetycznego w onkogenetyce - nowotwory sporadyczne, rodzinnie występujące, dziedziczne predyspozycje
    3. Tworzenie rodowodu
    4. Dziedziczne predyspozycje do nowotworów - dziedziczenie autosomalne dominujące, autosomalne recesywne, kryteria klasyfikacji
    5. Diagnostyka genetyczna w dziedzicznych predyspozycjach do nowotworów - zasady kwalifikacji do badań, aspekty etyczne i prawne testów genetycznych, interpretacja wyników
    6. Wybrane predyspozycje do nowotworów
    Dziedziczny rak piersi/jajnika
    Polipowatość jelita grubego
    Dziedziczny niezwiązany z polipowatością rak jelita grubego
    Zespół Li-Fraumeni
    Zespół von Hippla i Lindaua
    Rodzinnie występujący siatkówczak
    Dziedziczny rak żołądka
    Nowotworowe zespoły wielogruczołowe
    7. Zespoły genetycznie uwarunkowane a ryzyko nowotworów
    Aberracje chromosomowe
    Zespoły niestabilności chromosomowej
    Inne choroby monogenowe
    Piśmiennictwo
Komentarze (0)