Neurobiologia jest dziś jedną z najważniejszych i najbardziej wszechstronnych nauk. Pomaga odpowiedzieć na wielkie pytania, z którymi od dawna mierzyły się filozofia, teologia, psychologia i nauki społeczne, a także na małe pytania, które zadajemy sobie co dzień. Co jest kryterium człowieczeństwa? Gdzie mieszka dusza? Skąd się bierze moralność? Gdzie rodzi się przyjemność? Dlaczego jesteśmy agresywni? Jak działa pamięć? Od czego i dlaczego się uzależniamy? Dlaczego lubimy seks? Czy zakochani myślą rozsądnie? Dlaczego dziewczynki wolą bawić się lalkami, a chłopcy samochodzikami? Czy w świecie nowych technologii zdołamy zachować prywatność myśli? Nieskończonym źródłem odpowiedzi lub podpowiedzi — i nowych fascynujących pytań — jest mózg, odsłaniający dzięki coraz bardziej zaawansowanym metodom badawczym kolejne swe tajniki, a w studiach nad nim można widzieć wręcz antropologię XXI wieku. Jerzy Vetulani oprowadza nas po naszym centrum dowodzenia, ukazując z erudycją i wdziękiem, że szare komórki to pole zainteresowań zarówno twardej biologii, jak i subtelnej humanistyki.
Część I:: MÓZG, MORALNOŚĆ, SZTUKA Mózg a sztuka Mózg i świadomość Dekalog od pasa w górę, czyli neurobiologia moralności Świat według neurobiologa Neurobiologia inteligencji Plastyczność mózgu Czy człowiek jest jedyną istotą świadomą na Ziemi? Poszukiwanie dobrostanu Neurobiologia agresji. Fenomen agresji w świetle biologii, biochemii i fizjologii mózgu Czy może udać się zamach na autonomię ludzkiego mózgu?
Część II:: SEKS Mózg, seks i nagrody Płeć mózgu i neurobiologia zachowań seksualnych Z życia seksualnego Homo sapiens Neurobiologia seksu Czy homoseksualizm ma podłoże biologiczne?
Część III:: PAMIĘĆ O pamięci i uczeniu Neurobiologia pamięci Czy i jak wspomagać pamięć?
Część IV:: NARKOTYKI Dopalacze O nałogach bez emocji Narkotyki — czym grożą, jak rozpoznać, że ktoś ich używa, i jak ratować w przypadkach zatrucia Nota bibliograficzna