Różne czynniki biotyczne (priony, wirusy, bakterie, grzyby, pasożyty) tworzą naturalną lub chorobotwórczą biotę organizmu człowieka. Kilkaset gatunków grzybów, występujących we wszystkich częściach biosfery, wykazuje potencjalne działanie patogenne w stosunku do ludzi, którzy we wszystkich okresach ontogenezy, począwszy od rozwoju wewnątrzmacicznego, narażeni są na ich ekspozycję. Rozwój nowoczesnych metod diagnostycznych powoduje wykrywanie nowych patogenów, a badanie mykobioty tylko jamy ustnej osób zdrowych, przeprowadzone metodami biologii molekularnej, wykazało obecność 101 gatunków należących do 85 (75 dających się hodować) rodzajów grzybów. Jednocześnie obserwuje się zmiany w prewalencji poszczególnych gatunków i pojawianie się szczepów opornych na antybiotyki oraz chemioterapeutyki przeciwgrzybiczne o coraz większej aktywności enzymatycznej w stosunku do tkanek ludzkich. Możliwość ujawnienia właściwości patogennych grzybów zależy m.in. od stanu żywiciela i występowania czynników sprzyjających rozwojowi grzybicy. W ostatnich latach obserwuje się wzrost częstości grzybic jednoogniskowych, wieloogniskowych i uogólnionych, co związane jest ze zwiększającą się populacją osób podatnych na zakażenia.
Przekazujemy do rąk Czytelników podręcznik przygotowany przez nauczycieli akademickich różnych specjalności, zajmujących się od wielu lat problemami mykologii medycznej u ludzi i zwierząt. Książka adresowana jest zarówno do studentów (kierunki medyczne i biologiczne), jak i do lekarzy medycyny i weterynarii różnych specjalności, a także innych fachowych pracowników służby zdrowia (diagności laboratoryjni, pielęgniarki, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci). Podręcznik spełni swoje zadanie, jeżeli przyczyni się do poszerzenia wiedzy na temat chorób ludzi i zwierząt, których czynnikami etiologicznymi są grzyby, wpłynie na ich zwiększoną częstość wykrywania, a tym samym zwalczania, uświadomi zagrożenia jakie stanowią grzybice i wywoła dyskusję wśród adresatów książki. Będziemy wdzięczni za ewentualne krytyczne uwagi i sugestie w nadziei, że podręcznik znajdzie uznanie i zostanie życzliwie przyjęty przez Czytelników.
Prof. zw. dr hab. n. med. Alicja Kurnatowska Prof. zw. dr hab. n. med. Piotr Kurnatowski z Przedmowy
1. Wprowadzenie 2. Budowa i bioekologia grzybów chorobotwórczych 3. Zmienność natury grzybów i jej znaczenie 4. Badania diagnostyczne 5. Oznaczanie in vitro wrażliwości grzybów na leki 6. Charakterystyka wybranych gatunków grzybów potencjalnie chorobotwórczych 7. Różnicowanie wybranych cech wewnątrzgatunkowych grzybów oraz przykłady biotypowania szczepów 8. Przewlekła nawracająca kandydoza błon śluzowych i skóry związana ze złożonymi niedoborami immunologicznymi o podłożu genetycznym 9. Układ żywiciel–grzyb 10. Grzybice jamy ustnej 11. Grzybice układu pokarmowego 12. Grzybice górnych dróg oddechowych 13. Grzybice dolnych dróg oddechowych 14. Grzybice narządów płciowych i moczowych 15. Wybrane postacie grzybic wieloogniskowych i uogólnionych 16. Zakażenia grzybicze u biorców narządowych 17. Grzybice ucha 18. Grzybice skóry i paznokci 19. Grzyby w zakażeniach szpitalnych 20. Leki o działaniu przeciwgrzybiczym 21. Grzybice u zwierząt 22. Tezaurus terminów mykologicznych
Komentarze (0)
Chwilowo nie możesz polubić tej opinii
Zgłoś komentarz
Czy jesteś pewien, że chcesz zgłosić ten komentarz?
Zgłoszenie wysłane
Twój komentarz został wysłany i będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora.