Zmieniająca się demografia naszej populacji stanowi niezwykły hołd składany osiągnięciom współczesnej medycyny. Zmianom tym towarzyszą jednak coraz bardziej złożone wyzwania. Jak opiekować się słabym, starszym pacjentem cierpiącym na wiele chorób współistniejących w środowisku nastawionym na leczenie schorzeń pojedynczych narządów oraz na szybki wypis ze szpitala? Jak porządkować liczne istotne informacje na temat leków stosowanych przez pacjenta, jak właściwie oceniać jego potrzeby w dziedzinie kontaktów społecznych i opieki, działając pod presją czasu ze świadomością, że w kolejce po poradę czeka bardzo wiele osób? Jak można efektywnie, lecz bezpiecznie zbadać osobę w podeszłym wieku z wieloma aktywnymi i nieaktywnymi dolegliwościami?
Książka Stany nagłe w geriatrii jest przydatnym źródłem informacji dla wszystkich lekarzy, którzy w swojej praktyce niosą pomoc pacjentom w starszym wieku. Wiele spośród opisywanych w niej sytuacji ma miejsce nie tylko na SOR, lecz także na oddziałach specjalistycznych, ogólnych i chirurgicznych.
1. Stany nagłe w geriatrii – wprowadzenie 2. Podstawy oceny i postępowania w stanach nagłych w geriatrii 3. Postępowanie w stanach nagłych w geriatrii – umiejętności specjalne 4. Przemoc wobec osób starszych 5. Ból w klatce piersiowej i migotanie przedsionków 6. Duszność 7. Zakażenia i sepsa 8. Upadki i niemożność poruszania się 9. Omdlenia 10. Zawroty głowy 11. Poważne urazy 12. Złamania i ból pleców 13. Uszkodzenia skóry 14. Urazy głowy 15. Stany nagłe w przebiegu chorób narządów jamy brzusznej 16. Stany nagłe u chorych na cukrzycę oraz związane z homeostazą termiczną 17. Ostre uszkodzenie nerek oraz stany nagłe w przebiegu zaburzeń metabolicznych 18. Delirium 19. Udar i przemijające ataki niedokrwienne