Książka Medycyna ratunkowa w pytaniach i odpowiedziach wypełnia lukę na polskim rynku wydawniczym i jest reakcją redaktorów polskiego wydania na liczne prośby i postulaty środowiska zarówno lekarzy specjalizujących się w medycynie ratunkowej, jak i studentów medycyny i kierunku ratownictwo medyczne, oczekujących na podręcznik w formie zwartego kompendium.
Formuła pytań i odpowiedzi sprawdziła się w Stanach Zjednoczonych, czego wybitnym dowodem jest kilka wydań podręcznika w USA. Dotyczy to zwłaszcza osób przygotowujących się do egzaminu specjalizacyjnego.
Autorzy wydania amerykańskiego nie pominęli żadnego problemu diagnostyczno-leczniczego, z którym może mieć do czynienia lekarz pracujący w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym i Zespołach Ratownictwa Medycznego, zarówno w odniesieniu do dzieci, jak i osób dorosłych. Szczególnie godnym polecenia wydają się zagadnienia od kilku lat pomijane w polskim piśmiennictwie z zakresu medycyny ratunkowej, takie jak ocena gorączki u dzieci poniżej 3. roku życia, ostre stany zagrożenia życia w okresie niemowlęcym i dziecięcym, kwestie molestowania dzieci, ukąszenia i użądlenia czy przemoc seksualna.
Postęp w zakresie diagnostyki obrazowej, rozpowszechnienie tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego jest zjawiskiem niezwykle pożytecznym, ale metody te, jak wskazują autorzy, muszą być wykorzystywane w medycynie ratunkowej w sposób racjonalny, aby były maksymalnie użyteczne.
100 najważniejszych uwag I. Podejmowanie decyzji w medycynie ratunkowej II. Główne dolegliwości III. Choroby nieurazowe IV. Ośrodkowy układ nerwowy V. Układ oddechowy VI. Układ krążenia VII. Przewód pokarmowy VIII. Układ moczowo-płciowy IX. Hematologia/onkologia X. Metabolizm i endokrynologia XI. Choroby zakaźne XII. Stany nagłe związane z czynnikami środowiskowymi XIII. Choroby noworodków i dzieci XIV. Stany nagłe związane z zatruciami XV. Ginekologia i położnictwo XVI. Urazy XVII. Behawioralne stany nagłe XVIII. Zarządzanie w medycynie ratunkowej i postępowanie z ryzykiem XIX. Systemy ratownictwa medycznego i zdarzenia o charakterze masowym Indeks
Komentarze (0)
Chwilowo nie możesz polubić tej opinii
Zgłoś komentarz
Czy jesteś pewien, że chcesz zgłosić ten komentarz?
Zgłoszenie wysłane
Twój komentarz został wysłany i będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora.