Podstawy wiedzy o starzeniu i odmiennościach w przebiegu chorób straszych pacjentów, a także schorzeń związanych z wiekiem są nieodzowne nie tylko dla lekarzy, pielęgniarek, psychologów, ale również dla osób zajmujących się rehabilitacją. (...)
Bardzo szerokie spojrzenie na zagadnienia fizjoterapii, które znacznie wykracza poza jej tradycyjne pojmowanie, sprawia, że książka ta powinna stać się podstawowym podręcznikiem nie tylko dla fizjoterapeutów, ale równiez dla geriatrów oraz lekarzy rehabilitacji. Obok tak istotnych dla fizjoterapeutów zagadnień, jak zaburzenia postawy i ruchu, ocena równowagi, upadki, protezowanie, fizjoteraperapia domowa, Autorzy znaczną część podręcznika poświęcili kwestiom często marginalizowanym (...) omówiono zagadnienia niezbędne do właściwego postępowiania w terapii osób starszych- adaptacja otoczenia, motywacja i edukowanie pacjenta, rola rodziny w procesie terapeutycznym. Na uwagę zasługują także rozdziały opisujące sport seniorów i rolę fizjoterapii i role fizjoterapii w okresie terminalnym. Rekomendując podręcznik, nie można pominąć treści poświęconych wielkim problemom geriatrycznym, jak zaburzenia funkcji poznawczych, nietrzymanie moczu, ból, odleżyny i wielochorobowość.(...)
Prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki, Konsultant Krajowy w dziedzinie Geriatrii
Część I. WPROWADZENIE 1. Fizjoterapia geriatryczna w XXI wieku: najistotniejsze zasady w odniesieniu do praktyki 2. Utrata zdrowia związana z wiekiem i trybem życia 3. Ćwiczenia i aktywność fizyczna dla osób starszych Część II. BADANIA I INTERWENCJE 4. Zdrowie i funkcja: zasady opieki nad pacjentem 5. Planowanie przestrzeni: adaptacja otoczenia do potrzeb osób w podeszłym wieku 6. Procesy poznawcze u osoby starszej 7. Ocena ciężko chorego pacjenta z wieloma problemami medycznymi 8. Motywacja i edukowanie pacjenta: implikacje dla praktyki fizjoterapeutycznej 9. Osoby starsze i ich rodziny Część III. OCENA, DIAGNOZA, PLAN OPIEKI 10. Zaburzenia wydolności tlenowej/ /wytrzymałości 11. Upośledzenie ruchomości stawów 12. Upośledzona sprawność mięśni 13. Zaburzenie kontroli motorycznej 14. Zaburzenia postawy ciała 15. Przemieszczanie się 6. Równowaga i upadki Część IV. WYBRANE PROBLEMY I INTERWENCJE 17. Zaburzenia ciągłości powłok skórnych 18. Postępowanie w nietrzymaniu moczu u kobiet i mężczyzn 19. Niechirurgiczne metody kontroli bólu u osób starszych 20. Ortezy kończyn dolnych dla starszych osób 21. Protezowanie starszych osób po amputacjach kończyn dolnych Część V. SZCZEGÓLNE GRUPY PACJENTÓW I KONTYNUACJA OPIEKI 22. Zdrowie fizyczne starzejącej się osoby 23. Fizjoterapia domowa 24. Opieka nad pacjentem w miejscu świadczenia opieki długoterminowej 25. Hospicjum i kres życia 26. Sport seniorów 27. Osoby starsze z zaburzeniami rozwojowymi Skorowidz