Zdrowie publiczne jest dziedziną, której nowoczesne podstawy naukowe i zakres działań powstały na przestrzeni ostatnich kilku dekad. Misją tej dziedziny, opartej na wiedzy wielu dyscyplin naukowych i wspartych udziałem specjalistów różnych profesji, jest zapobieganie przedwczesnym zachorowaniom i zgonom oraz poprawa, a także umacnianie zdrowia społeczności. Zasadniczym celem jest spowodowanie zmiany zachowań niszczących zdrowie ludzi na zachowania sprzyjające zdrowiu oraz na poprawę środowiska ich życia oraz pracy.
Podręcznik zawiera omówienie w formie wykładowej m.in. następujących zagadnień:: • zdrowie publiczne - czym jest, istota jego działań; • znaczenie zdrowia zarówno jako wartości, jak również siły sprawczej spełnienia celów osobistych i budowania przyszłości; • wielowymiarowość działań zdrowia publicznego w umacnianiu zdrowia społeczności jako nieodzownego czynnika rozwoju kraju; • jak kształtowała się walka z epidemiami chorób i jak dzięki rozwojowi społecznemu oraz nauce zmieniał się zakres działań zdrowia publicznego; • rola i sposób działania determinantów jako czynników budujących lub niszczących zdrowie ludzi; • sposoby zapobiegania zagrożeniom zdrowotnym i wczesnego wykrywania śmiertelnych zagrożeń.
Autor omawia także sposoby umacniania zdrowia poprzez kształtowanie stylów życia oraz uwarunkowań promocji zdrowia, pozwalające jak najdłużej zachować satysfakcję z aktywnego życia, zdolność do pracy, sprawność i samodzielność. Wskazuje na rolę państwa i rządu w kreowaniu polityki zdrowotnej, a także współdziałania wszystkich instytucji państwowych oraz ludzi w walce o budowanie zdrowia społeczności, warunku rozwoju kraju. Podręcznik zakończony jest wykładem wskazującym na rolę Światowej Organizacji Zdrowia, jako wiernego mecenasa zdrowia publicznego i siły inspirującej oraz sprawczej międzynarodowej polityki, mającej za cel ochronę i umacnianie zdrowia ludności globu.
Wykład 1. Zdrowie i choroba w odbiorze indywidualnym i społecznym Wykład 2. Wielowymiarowość zdrowia publicznego Wykład 3. Zdrowie publiczne - millenium walki z chorobami Wykład 4. Zdrowie publiczne w systemie opieki zdrowotnej Wykład 5. Etyczne aspekty działań zdrowia publicznego Wykład 6. Determinanty zdrowia i czynniki ryzyka zdrowotnego Wykład 7. Globalne czynniki ryzyka - palenie tytoniu i alkoholizm Wykład 8. Zapobieganie chorobom i wczesne ich rozpoznawanie Wykład 9. Rola i znaczenie promocji zdrowia w działaniach zdrowia publicznego Wykład 10. Zdrowie w polityce państwa - wyzwania i ograniczenia Wykład 11. Światowa Organizacja Zdrowia i jej polityka zdrowotna
Bibliografia O Autorze
Komentarze (0)
Chwilowo nie możesz polubić tej opinii
Zgłoś komentarz
Czy jesteś pewien, że chcesz zgłosić ten komentarz?
Zgłoszenie wysłane
Twój komentarz został wysłany i będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora.