• Zamawiaj do paczkomatu
  • Płać wygodnie
  • Obniżka
  • Nowy
Cukier na języku

Cukier na języku

Rozmowy o cukrzycy

9788301242596
59,00 zł
49,90 zł Zniżka 9,10 zł Brutto
Najniższa cena w okresie 30 dni przed promocją: 49,90 zł
Ilość
Zapowiedź - cena orientacyjna
2025-05-08

  Dostawa

Wybierz Paczkomat Inpost, Orlen Paczkę, DPD, Pocztę, email (dla ebooków). Kliknij po więcej

  Płatność

Zapłać szybkim przelewem, kartą płatniczą lub za pobraniem. Kliknij po więcej szczegółów

  Zwroty

Jeżeli jesteś konsumentem możesz zwrócić towar w ciągu 14 dni*. Kliknij po więcej szczegółów

Opis

Kolejna, po „Zdrowym języku”, publikacja poświęcona tematowi języka związanego ze zdrowiem i medycyną – „Cukier na języku. Rozmowy o cukrzycy”.

Książka jest zapisem rozmów na temat cukru i cukrzycy pomiędzy językoznawcą prof. Jerzym Bralczykiem, który choruje na cukrzycę, a także diabetologiem prof. Leszkiem Czupryniakiem i kardiologiem prof. Arturem Mamcarzem.

Poznajemy dwa różne punkty widzenia na cukrzycę:: perspektywę pacjenta, który bywa trudny, nie zawsze stosuje się do zaleceń, ma dla siebie może zbyt wiele wyrozumiałości i jest w tym bardzo ludzki oraz perspektywę lekarzy, którzy zajmują się leczeniem cukrzycy i jej licznymi powikłaniami.

Cukier i cukrzyca pojawiają się w rozmowach w najrozmaitszych kontekstach – nie tylko medycznym i językowym, ale także historycznym, kulturalnym, społecznym, psychologicznym, a wszystko jest okraszone dużą dawką humoru w najlepszym wydaniu, mnóstwem anegdot i bon motów.

Zarówno pacjenci, jak i lekarze znajdą tu dla siebie sporą porcję wiedzy o cukrzycy, podaną w sposób bardzo przystępny, zrozumiały i lekki.

Językowa droga cukru po świecie zaczęła się od staroindyjskiej (sanskryckiej) formy sarkara, znaczącej tyle, co „ziarnko piasku, żwir, otoczak”. Kojarzony ze słodyczą (a już w życiu płodowym każdy człowiek słodki smak preferuje!), wywołuje odruchowe pozytywne skojarzenia, zwerbalizowane chociażby w słynnym sloganie reklamowym cukier krzepi, wymyślonym w latach międzywojennych XX wieku przez Melchiora Wańkowicza. Ale doczekał się też cukier określenia biała śmierć, a w języku polskim, arabskim i duńskim jest podstawą słowotwórczą nazwy choroby – cukrzycy.   I to o cukrzycy rozmawiają w tej książce trzej profesorowie:: językoznawca, kardiolog i diabetolog. A są to rozważania wybitnych specjalistów i intelektualistów, prowadzone fachowym, lecz bardzo żywym, przystępnym językiem, a co najważniejsze – skrzące się humorem, budujące jakże pozytywną aurę. Zawiodą nas one – i diabetyków, i ludzi na cukrzycę niechorujących – do pełnej wiedzy o niej. Będzie to przede wszystkim droga do ułożenia sobie życia z tą chorobą – życia optymalnie normalnego. 
Profesor Jan Miodek,
Dotąd wydawało mi się, że o cukrze wiem wszystko, ale, jak wiadomo, wszystkowiedzący nie wiedzą nic. I tak też się okazało po przeczytaniu tej pasjonującej lektury. Obyśmy zawsze mieli okazję uczyć się o tak ważnych rzeczach w tak przystępny, przyjemny i często dowcipny sposób, choć, jak wiadomo – ze zdrowiem nie ma żartów.Rozmowy o naszym zdrowiu należą do tych najtrudniejszych, ale nie tym razem. Gdy trzy tak tęgie umysły rozkładają cukier na części pierwsze, wiedza o nim staje się przystępna i strawna co do ziarenka. Słodkiego, miłego i rozsądnego spożycia! Jak to dobrze, że wydawnictwo PZWL ponownie przystąpiło do doniosłego eksperymentu określenia procentu cukru w cukrze, choć tym razem nie w filmie, a na piśmie i miejscami w nieco poważniejszym tonie. Wyniki tych badań zostały właśnie odtajnione. Nie pozostaje nic innego, jak zapoznać się z nimi. Na zdrowie nasze i Wasze! Tyle już opowiedziano bajek na temat cukru. Oto nadszedł moment, by opowiedzieć o nim prawdę, abyśmy wszyscy mogli żyć słodko, długo i szczęśliwie! Jeszcze nigdy tak niewielu nie powiedziało tak wiele w tej jednej słodkiej sprawie dotyczącej przecież nas wszystkich!
Michał Figurski ,
Kiedy poproszono mnie o komentarz do książki i usłyszałam jej tytuł, myślami pobiegłam do znakomitej komedii Stanisława Barei pt. „Poszukiwany, poszukiwana” i dialogu filmowej Marysi (słynna rola Wojciecha Pokory) z panem profesorem (świetna gra aktorska Mieczysława Czechowicza):: „Czy Marysia wie, co Marysia narobiła?! Ja tu badam zawartość cukru w cukrze!”. „Cukier na języku. Rozmowy o cukrzycy”, które prowadzi trzech wyjątkowych i wybitnych mężczyzn, profesorów nauk medycznych, prof. Leszek Czupryniak i prof. Artur Mamcarz, i nauk humanistycznych prof. Jerzy Bralczyk. Tak, jak cukier na języku wzbudza i utożsamia cudowną sensoryczność, tak rozmowy o cukrzycy są niezwykłą przygodą dla zmysłów. Erudycja, doświadczenie zawodowe, szczególny dar postrzegania świata, umiejętność wzbudzania dobrych emocji i posługiwania się dowcipem, które cechują Autorów książki, żyją w każdym rozdziale. Czytając, można poczuć się, jak uczestnik miłego spotkania towarzyskiego:: lekkość przekazu, dykteryjki pozostają w równowadze z solidną porcją wiedzy o cukrze, słodyczy, cukrzycy i życiu z cukrzycą. Moi koledzy, wybitni przedstawiciele zawodu lekarza, w towarzystwie autorytetu preskrypcyjnego prowadzą czytelnika po niezwykłych ścieżkach życia z motywem przewodnim cukrzycy. Jedenaście rozmów, jak jedenaście wykwintnych dań:: każda szczególna w treści i przekazie, rodząca refleksje i podsumowania. Jedenaście rozmów, jak odcinki serialu przyciągającego widzów, którzy na końcu każdego pozostają z tęsknotą do kolejnego. Czytając, nie można się nudzić, ale też nie można się w pełni nasycić, tymi cukrowymi historiami, które zapadają w pamięci. Tak podana cenna wiedza, okraszona doświadczeniem, jest łatwiej przyswajalna i mocniej zapamiętana. I to cudowne poczucie humoru, dające lekkość odbioru treści! Nie cukruję Autorom dzieła, tylko dzielę się słodkimi wrażeniami po lekturze, którą pochłonęłam w rozkoszy dobrego smaku. Gratuluję Autorom pomysłu i jego realizacji. Zachęcam do lektury wyjątkowej i jedynej takiej.  
Prof. dr hab. n. med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz,
Szczegóły produktu
PZWL
20225
9788301242596
978-83-01-24259-6

Opis

Miejsce wydania
Warszawa
Rok wydania
2025
Numer wydania
1
Oprawa
twarda
Liczba stron
320
Wymiary (mm)
148 x 210
Zobacz także
Komentarze (0)