• Zamawiaj do paczkomatu
 • Płać wygodnie
 • Obniżka
Demencja. Podróż do nieznanych światów.

Demencja. Podróż do nieznanych światów.

Tytuł oryginalny: Travelers to Unimaginable Lands: Stories of Dementia, the Caregiver, and the Human Brain

9788378867272
49,90 zł
32,90 zł Zniżka 17,00 zł
Najniższa cena w okresie 30 dni przed promocją: 32,90 zł
Ilość
Od 2 do 3 dni

  Dostawa

Wybierz Paczkomat Inpost, Orlen Paczkę, DPD lub Pocztę Polską. Kliknij po więcej szczegółów

  Płatność

Zapłać szybkim przelewem, kartą płatniczą lub za pobraniem. Kliknij po więcej szczegółów

  Zwroty

Jeżeli jesteś konsumentem możesz zwrócić towar w ciągu 14 dni. Kliknij po więcej szczegółów

Opis

Dasha Kiper postanowiła napisać o demencji w sposób, w jaki nikt do tej pory tego nie robił – stawiając na pierwszym miejscu relację opiekunów z ich podopiecznymi. Wykorzystując swoje osobiste doświadczenia i wiedzę psycholożki klinicznej, pokazuje codzienne zmagania z chorobą, drogę do jej akceptacji i towarzyszące temu emocje, z którymi trudno sobie poradzić. A odczuwają je i chorzy, i opiekunowie:: niecierpliwość, gniew, strach i wreszcie przytłaczające poczucie winy.

Dlaczego opieka nad osobami cierpiącymi na demencję jest taka trudna? Gdy znika czyjaś pamięć, gdy zmieniają się osobowość i zachowanie, to z kim wówczas mamy do czynienia? Dlaczego to, co robimy, nigdy nie wystarcza?

Wyłaniający się z rozmów z opiekunami obraz codzienności z chorobą potrafi przytłoczyć i przestraszyć, ale można znaleźć w nim także pocieszenie. Po to właśnie powstała ta książka – aby wszyscy byli i obecni opiekunowie poczuli, że nie są sami. 

 

Wspaniała książka, doskonałe pióro. Z niezwykłą delikatnością, ale zarazem wnikliwością  porusza tak trudne tematy - związane ze zmieniającym się pod wpływem demencji mózgiem, znikaniem/utratą tożsamości i sprawczości, śmiercią i nieocenionym trudem opieki nad osobą chorą. Ważna, niosąca tak wiele istotnych faktów i „terapeutycznego ciepła”.

O chorobie Alzheimera oficjalnie wiemy od ponad 100 lat. Coraz bardziej rozumiemy molekularne mechanizmy, które prowadzą do degeneracji mózgu, szukamy biologicznych powiązań i przyczyn. Niektóre elementy tej skomplikowanej układanki zaczynają nareszcie do siebie pasować. Nauka nieprzerwanie bada to zagadnienie, aby wreszcie znaleźć lek, który nie będzie tylko niwelował objawów tego typu demencji, a rzeczywiście zacznie leczyć. Ponieważ na chwilę obecną dysponujemy jedynie leczeniem objawowym. Wciąż nie umiemy jednak zrozumieć co i jak bardzo zmienia się w człowieku, co dzieje się z jego świadomością, poczuciem tożsamości. Neurodegeneracja, demencja to nie tylko ubytek neuronów i zaburzenia w chemii mózgu, to utrata poczucia siebie. 

Dane wskazują, że większość osób chorujących na chorobę Alzheimera nie wie co się z nimi dzieje i nie wierzą oni, że postęp choroby można zatrzymać.  Podobnie sprawa dotyczy osób bliskich sprawujących opiekę nad chorymi i po prostu - opiekunów. Wciąż za mało uwagi poświęca się nieocenionej roli wsparcia tych właśnie osób. 

Choroba Alzheimera jest najczęstszą przyczyną występowania otępienia u osób powyżej 65 roku życia. Szacuje się, że na świecie choruje na nią ok. 40 mln osób, w Polsce jest to ok. 350 tys. Ze względu na starzenie się społeczeństw w krajach uprzemysłowionych przypuszcza się, że w 2030 roku będzie 65 mln chorych, a w 2050 już 115. Naukowo tak wiele już rozumiemy, a tak po prostu z ludzkiej perspektywy i myśląc o samej opiece nad chorymi - wciąż zbyt mało. Dlatego m.in. warto sięgnąć po tę lekturę.

dr Joanna Podgórska (wykładowczyni akademicka, edukatorka i popularyzatorka nauki, biochemiczka, neurochemiczka w swojej pracy doktorskiej badała molekularne mechanizmy choroby Alzheimera) 

Szczegóły produktu
REBIS
19050
9788378867272
978-83-7886-727-2

Opis

Miejsce wydania
Poznań
Rok wydania
2023
Numer wydania
1
Oprawa
miękka foliowana
Liczba stron
240
Wymiary (mm)
140 x 215
Waga (g)
270
 • 1. Borges na Bronksie
  2. „Słabowite dziecko
  3. Ślepota na demencję
  4. Czechow i lewopółkułowy interpretator
  5. Uparty, nieustępliwy dyrektor
  6. Gdy każdy dzień jest niedzielą
  7. Kolacja ze Stefanem Zweigiem
  8. Mistrzyni manipulacji
  9. Och, to człowieczeństwo
  10. Gdy to, co słuszne, jest niesłuszne
  11. Dziewczyna nie do przegadania
  Epilog
  Podziękowania
  Przypisy
  Indeks
Komentarze (0)