Pierwsza na polskim rynku wydawniczym monografia na temat domowego żywienia pozajelitowego (DŻP). Przedstawiono w niej podstawowe informacje o historii i aktualnym stanie DŻP w Polsce, obecnie obowiązujące zasady kwalifikacji chorych do DŻP, przygotowania do wypisania ze szpitala oraz prowadzenia długotrwałego żywienia pozajelitowego w warunkach domowych, funkcjonowanie ośrodków prowadzących leczenie żywieniowe w domu, a także poszczególne systemy prowadzenia leczenia domowego, ze wskazaniem (w miarę możliwości obiektywnym) ich zalet i wad.
Publikacja jest skierowana przede wszystkim do przedstawicieli specjalności, w których – ze względu na częstość występowania niewydolności przewodu pokarmowego wśród pacjentów – leczenie żywieniowe powinno być postrzegane jako istotny element codziennej praktyki klinicznej:: chirurgów, onkologów, internistów, neurologów, laryngologów, bo to od lekarzy reprezentujących te dziedziny kwalifikuje się najwięcej chorych do DŻP, oraz do wszystkich uczestniczących w procesie pielęgnacji tych chorych..
1. Historia żywienia pozajelitowego w warunkach domowych na świecie i w Polsce 2. Ośrodki prowadzące domowe żywienie pozajelitowe w Polsce. Dane demograficzne. Finansowanie 3. Przygotowanie i wprowadzenie chorego do leczenia żywieniowego w warunkach domowych 4. Wskazania do żywienia pozajelitowego w warunkach domowych 5. Pielęgnacja dostępu naczyniowego i linii żylnej u chorych żywionych w warunkach domowych 6. Metody prowadzenia domowego żywienia pozajelitowego w Polsce 7. Powikłania żywienia pozajelitowego 8. Monitorowanie żywienia pozajelitowego u chorych domowych 9. Edukacja pacjenta w domowym żywieniu pozajelitowym 10. Domowe żywienie pozajelitowe – wymagania płatnika. Dokumentacja DŻP 11. Stabilność mieszanin do żywienia pozajelitowego 12. Personel prowadzący pozajelitowe leczenie żywieniowe w domu