• Zamawiaj do paczkomatu
  • Płać wygodnie
  • Obniżka
Wybrane zagadnienia z medycyny weterynaryjnej

Wybrane zagadnienia z medycyny weterynaryjnej

8372740577
29,00 zł
27,60 zł Zniżka 1,40 zł Brutto
Najniższa cena w okresie 30 dni przed promocją: 27,60 zł
Ilość
Produkt niedostępny
Nakład wyczerpany (niedostępny u wydawcy)

  Dostawa

Wybierz Paczkomat Inpost, Orlen Paczkę, DPD lub Pocztę Polską. Kliknij po więcej szczegółów

  Płatność

Zapłać szybkim przelewem, kartą płatniczą lub za pobraniem. Kliknij po więcej szczegółów

  Zwroty

Jeżeli jesteś konsumentem możesz zwrócić towar w ciągu 14 dni. Kliknij po więcej szczegółów

Opis
Intencją autorów podręcznika jest przekazanie studentom zootechniki encyklopedycznych wiadomości z różnych dziedzin weterynarii, aby przyszli absolwenci korzystając z tej wiedzy w powiązaniu z wiedzą z ogólnej higieny zwierząt, mogli stale w pracy zawodowej przy rozpatrywaniu problemów i zadań hodowlanych uwzględnić w sposób kompleksowy wszystkie warunki, od których zależy zdrowie, produkcja i rozrodczość zwierząt.
Autorzy chcą wyraźnie zaznaczyć, że zarówno wiadomości ogólne z patologii zwierząt, jaki szczegółowe o chorobach niezakaźnych, zakaźnych i pasożytniczych nie mają stanowić podstawy do podejmowania przez zootechników prób leczenia, ale mają skutecznie przyczynić się do zrozumienia przez nich znaczenia zabiegów weterynaryjnych, w celu zabezpieczenia zdrowia zwierząt, poprzez umiejętną i właściwą współpracę ze służbą weterynaryjną w organizowaniu i prowadzeniu perspektywicznej i codziennej działalności mającej nie dopuścić do zachorowania zwierząt.
Zdobycie przez zootechnika umiejętności rozpoznawania objawów chorobowych u zwierząt pozwoli na szybkie wezwanie pomocy weterynaryjnej i do czasu przybycia lekarza weterynarii udzielenie pierwszej pomocy i zastosowanie odpowiedniego żywienia, właściwej opieki należnej zwierzętom chorym, a przy podejrzeniu o chorobę zaraźliwą odizolowanie zwierząt chorych, natomiast w przypadku choroby odzwierzęcej zabezpieczenie ludzi z obsługi przed zakażeniem od zwierząt chorych. Pomoc lekarza we wcześniejszym stadium choroby, stwarza większe możliwości pomyślnego wyleczenia.
Złe obchodzenie się ze zwierzętami może być powodem różnych schorzeń i urazów zwierząt, obniżających ich wydajność, ale również może spowodować uszkodzenie przez zwierzęta ciała ludzi je obsługujących.
W Polsce postępowanie ze zwierzętami reguluje Ustawa o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 roku, nowelizowana 6 czerwca 2002 r. (wybrane fragmenty tej Ustawy zamieszczono w załączniku na końcu publikacji)
Stan zdrowotny zwierząt stanowi o ich wydajności, a stałe zapobieganie chorobom zarówno niezakaźnym jak i zakaźnym jest podstawowym warunkiem uzyskania wysokiego poziomu produkcji zwierzęcej. Istnieją liczne definicje zdrowia zwierząt, lecz dla użytkowników zwierząt gospodarskich zdrowie zwierząt to ich wydajność i regularne wydawanie potomstwa.
Z podręcznika mogą korzystać studenci wydziałów rolniczych, ekonomiczno-rolniczych, techniki rolniczej specjalizujący się w produkcji zwierzęcej, nauczyciele szkół rolniczych, pracownicy terenowej służby zootechnicznej, instruktorzy służby rolnej i surowcowej.
Szczegóły produktu
SGGW
7264
8372740577
83-7274-057-7

Opis

Miejsce wydania
Warszawa
Rok wydania
2004
Numer wydania
1
Oprawa
miękka foliowana
Liczba stron
200
Wymiary (mm)
170 x 240
Waga (g)
340
  • 1. Postępowanie ze zwierzęciem
    2. Higiena osobista obsługi zwierząt
    3. Wiadomości o chorobach zwierząt
    4. Choroby niezaraźliwe i urazy
    5. Zaburzenia przedporodowe, pomoc przy porodzie i choroby poporodowe
    6. Schorzenia gruczołu mlecznego
    7. Choroby zakaźne
    8. Choroby inwazyjne
    9. Choroby odzwierzęce
    10. Znaczenie poubojowego badania zwierząt
    11. Wybrane zagadnienia z dietetyki weterynaryjnej i żywienia zwierząt chorych
    12. Apteczka i sprzęt weterynaryjny
    13. Służba weterynaryjna
    Załącznik 1. Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt
    Załącznik 2. Ustawa z dnia 24 kwietnia 1997 r. o zwalczaniu chorób zakaźnych, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Inspekcji Weterynaryjnej
Komentarze (0)