Przewodnik po diagnozowaniu i leczeniu zwierząt egzotycznych Zwierzęta egzotyczne są obecnie tak popularne jak nigdy wcześniej, przez co są coraz częstszymi pacjentami w gabinecie weterynaryjnym. Klinicysta zwykle nie czuje się pewnie, gdy musi przyjąć mniej znany gatunek, jednak te same podstawowe umiejętności, poparte odpowiednimi wiadomościami, mogą być równie łatwo zastosowane w przypadku agamy brodatej, jak i brodacza monachijskiego.
Zwierzęta egzotyczne. Praktyczny przewodnik kliniczny obejmuje najczęściej spotykane gatunki zwierząt egzotycznych, w tym:: - fretki, króliki, kawie domowe, szynszyle, szczury, chomiki i inne małe gryzonie, - papugi i gatunki pokrewne, ptaki śpiewające, - jeże, lotopałanki karłowate, - jaszczurki, węże, żółwie wodne i lądowe, - tropikalne ryby słodkowodne i słonowodne.
Przejrzysty układ książki i podział rozdziałów według gatunków i objawów klinicznych umożliwiają łatwy i skuteczny dostęp do informacji.
Listy diagnoz różnicowych zapewniają szybki przegląd prawdopodobnych chorób, które należy brać pod uwagę w danej grupie zwierząt.
Metody diagnostyczne, protokoły znieczulenia, schematy leczenia opracowane przez doświadczonych lekarzy weterynarii stanowią nieocenione źródło wiedzy przydatnej w praktyce klinicznej.
Listy podstawowych badań diagnostycznych są uzupełnione o pomocne wskazówki, wartości referencyjne lub komentarze dotyczące spodziewanych nieprawidłowości – informacje, które są trudne do znalezienia w literaturze, ale mogą być przydatne do postawienia rozpoznania.