Diagnostyka prenatalna to szereg metod stosowanych w celu wykrywania wad rozwojowych i schorzeń płodu w okresie ciąży. Celem diagnostyki prenatalnej jest możliwie jak najwcześniejsze rozpoznanie nieprawidłowości rozwojowych płodu. Profesor Maria Respondek-Liberska jest wybitnym specjalistą z zakresu diagnostyki prenatalnej.W niniejszej publikacji przekazała swoją wiedzę i podzieliła się wieloletnim doświadczeniem w rozpoznawaniu wad płodu dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod diagnostyki obrazowej.
Publikacja adresowana jest do studentów medycyny oraz lekarzy różnych specjalności – położnika wykrywającego wadę w przesiewowym badaniu USG, lekarza diagnosty w ośrodku referencyjnym (dysponującym różnymi technikami diagnostyki obrazowej i cytogenetycznej), położnika odpowiedzialnego za bezpieczny poród noworodka, neonatologa, chirurga dziecięcego, genetyka, a także anestezjologa. Mamy nadzieję, że książka ta będzie pomocna w podejmowaniu racjonalnych działań prewencyjnych bądź leczniczych, a także w trakcie konsultacji dla przyszłych rodziców spodziewających się potomka z wadą wrodzoną.
CZĘSC OGÓLNA 1. Wprowadzenie 2. Zastosowanie badania USG w okresie ciąży CZĘSC SZCZEGÓŁOWA 3. Anomalie przewodu pokarmowego wymagające interwencji chirurgicznej w okresie prenatalnym i po urodzeniu 4. Anomalie klatki piersiowej płodu w aspekcie działań chirurgicznych 5. Anomalie nerek i układu moczowego wymagające interwencji chirurgicznej w okresie prenatalnym i po urodzeniu 6. Anomalie ośrodkowego układu nerwowego wymagające interwencji chirurgicznej w okresie prenatalnym i po urodzeniu 7. Prenatalne guzy 8. Kardiologia prenatalna „w pigułce Piśmiennictwo Skorowidz