W książce przedstawiono wyjątkowe scenariusze, przeznaczone do pracy z grupą. Głównym celem zamieszczonych tekstów jest profilaktyka oraz praca z emocjami. Scenariusze mogą znaleźć zastosowanie zarówno na zajęciach dydaktycznych, jak i socjoterapeutycznych, czy spotkaniach z grupą wsparcia. Książka jest nie tylko źródłem pomysłów do pracy z grupą, ale również poradnikiem, w jaki sposób pisać własne, autorskie scenariusze bibliterapeutyczne. Realizatorami przedstawionych tekstów mogą być nauczyciele szkół szczebli podstawowych, gimnazjalnych, zawodowych oraz licealnych. Mogą być one proponowane uczniom w ramach zajęć dydaktycznych i pozalekcyjnych (np. w świetlicach terapeutycznych).
OBSZARY ZASTOSOWANIA SCENARIUSZY BIBLIOTERAPEUTYCZNYCH Czym jest biblioterapia? Cele bibliotrerapii realizowanej w formie scenariuszy biblioterapeutycznych Biblioterapia jako metoda pracy z uczniem. Biblioterapia na zajęciach dydaktycznych. Biblioterapia na zajęciach pozalekcyjnych. Biblioterapia jako metoda pracy z grupą terapeutyczną.
METODYKA PRACY Z TEKSTEM BIBLIOTERAPEUTYCZNYM Jak pracować z zamieszczonymi scenariuszami? Jak napisać własny scenariusz biblioterapeutyczny? Jak opracować scenariusz biblioterapeutyczny na podstawie isniejącego już tekstu? Co to jest trójelementowy model postępowania biblioterapeutycznego?
SCENARIUSZE BIBLIOTERAPEUTYCZNE Kredki Mucha na ławie oskarżonych Feralny wtorek Klasowa wycieczka Najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić, to zawsze być sobą Pechowy spacer Chcę wyjechać na wakacje Czy to już odpowiednia pora Niebezpieczna znajomość Zaufaj, powiedz żyj Ten inny Wirtualna znajomość ja tylko lubię dobrze zjeść Klub Pod Aniołem Miejsce przyjaźni w życiu młodzieży Sytuacja bez wyjścia? Romek Tolerancja Decyzja Dziadek Toksyczna miłość Rodzina Narkotyki - pomyśl dwa razy, nim weźmiesz choć raz Tato Dzień dobry, jestem kobietą, czy to problem? Oskar i pani Róża Miasto utrapienia Zdrada Rodzina ponad wszystko...? Pokonać lęk