• Zamawiaj do paczkomatu
  • Płać wygodnie
  • Obniżka
Ustawa o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta - komentarz

Ustawa o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta - komentarz

9788375562118
55,65 zł
51,24 zł Zniżka 4,41 zł Brutto
Najniższa cena w okresie 30 dni przed promocją: 51,24 zł
Ilość
Produkt niedostępny
Nakład wyczerpany (niedostępny u wydawcy)

  Dostawa

Wybierz Paczkomat Inpost, Orlen Paczkę, DPD lub Pocztę Polską. Kliknij po więcej szczegółów

  Płatność

Zapłać szybkim przelewem, kartą płatniczą lub za pobraniem. Kliknij po więcej szczegółów

  Zwroty

Jeżeli jesteś konsumentem możesz zwrócić towar w ciągu 14 dni. Kliknij po więcej szczegółów

Opis
W czerwcu 2009 r.. weszła w życie uchwalona 6 listopada 2008 r. ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Ustawa ta wchodziła w skład tzw. pakietu ustaw zdrowotnych, reformujących system ochrony zdrowia.
Ustawa ma na celu kompleksowe usystematyzowanie i uporządkowanie norm prawnych regulujących prawa pacjenta w jednym akcie prawnym. Ustawa swoim zakresem przedmiotowym obejmuje m.in. prawa pacjenta oraz obowiązki świadczeniodawców związane z realizacją tych praw. Powołuje także do życia nową instytucję ? Rzecznika Praw Pacjenta.
Prezentowana publikacja jest pierwszym na rynku komentarzem do ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Dokonano w niej analizy przepisów, z uwzględnieniem orzecznictwa sądowego, według stanu na dzień 31 sierpnia 2009 r. Prezentowane poglądy zobrazowane zostały licznymi przykładami.
Książka stanowi kompendium wiedzy na temat regulacji zawartych w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. W sposób jasny i klarowny wskazuje, jak w praktyce stosować przepisy, by respektować prawa pacjenta.
Komentarz jako praktyczny poradnik polecamy lekarzom, pielęgniarkom i położnym, ratownikom medycznym oraz innym pracownikom zakładów opieki zdrowotnej. Będzie on przydatny dla organizacji zajmujących się problematyką praw pacjenta, prawników a także innych osób zainteresowanych omawianymi kwestiami. Książkę polecamy również studentom a także wykładowcom uczelni medycznych. Jednocześnie książka jest przydatna również pacjentom, ponieważ wskazuje w jaki sposób egzekwować przestrzeganie należnych im praw.
Anna Augustynowicz
Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2005 roku doktor nauk prawnych. W latach 1999-2007 główny specjalista w Ministerstwie Zdrowia. Jest adiunktem w Zakładzie Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz adiunktem w Szkole Zdrowia Publicznego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. W sferze jej zainteresowań zawodowych znajduje się problematyka praw pacjenta. Zajmuje się kwestią odpowiedzialności prawnej osób wykonujących zawody medyczne oraz problematyką organizacji systemu ochrony zdrowia. Autorka m.in. monografii Podstawy prawa dla diagnostów laboratoryjnych,  publikacji z zakresu tajemnicy zawodowej lekarza. W swoim dorobku posiada również publikacje dotyczące organizacji systemu ochrony zdrowia, w tym m.in. przekształceń własnościowych.
Alina Budziszewska-Makulska
Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Od grudnia 2000 r. jest zatrudniona w Ministerstwie Zdrowia. Jako legislator (ukończyła aplikację legislacyjną organizowaną przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów) uczestniczyła w pracach nad regulacjami dotyczącymi dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, ratownictwa medycznego oraz organizacji systemu ochrony zdrowia.
Szczegóły produktu
CeDeWu
8784
9788375562118
978-83-7556-211-8

Opis

Miejsce wydania
Warszawa
Rok wydania
2010
Numer wydania
1
Oprawa
miękka foliowana
Liczba stron
239
Wymiary (mm)
165 x 235
Waga (g)
400
  • Wprowadzenie
    Ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta
    1. Przepisy ogólne
    2. Prawo pacjenta do świadczeń zdrowotnych
    3. Prawo pacjenta do informacji
    4. Prawo pacjenta do tajemnicy informacji z nim związanych
    5. Prawo pacjenta do wyrażenia zgody na udzielenie świadczenia zdrowotnego
    6. Prawo do poszanowania intymności i godności pacjenta
    7. Prawo pacjenta do dokumentacji medycznej
    8. Prawo pacjenta do zgłoszenia sprzeciwu wobec opinii albo orzeczenia lekarza
    9. Prawo pacjenta do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego
    10. Prawo pacjenta do opieki duszpasterskiej
    11. Prawo pacjenta do przechowywania rzeczy wartościowych w depozycie
    12. Rzecznik Praw Pacjenta
    13. Postępowanie w sprawach praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów
    14. Kary pieniężne
    15. Przepis końcowy
    Bibliografia
    Orzecznictwo
Komentarze (0)