„Na tle nerwowym” to dzieło znanego profesora, wybitnego klinicysty i neurologa. Jest ono częściowo biografią Autora, częściowo zaś prezentuje neurologię kliniczną w formie popularnej, przystępnej dla każdego. Jest to książka o neurologii, specjalności trudnej, niezwykle ciekawej i mało spopularyzowanej.
W części biograficznej Autor opisuje bardzo dowcipnie swoją drogę życiową. Dość drobiazgowo opisana jest codzienna praca kierownika kliniki, badanie neurologiczne chorych, znaczenie badań pomocniczych, problemy lecznicze, pacjenci neurologiczni, prowadzenie badań naukowych, udział w zjazdach i konferencjach naukowych. Wszystko to widziane oczami doświadczonego klinicysty i lekarza, przełożonego i nauczyciela, opatrzone komentarzami, ilustrowane opisem prawdziwych wydarzeń, anegdotami, dowcipami i własnymi poglądami, czasem przedstawianymi z przymrużeniem oka.
Część kliniczna dotyczy już problemów związanych z chorobami układu nerwowego i samej neurologii. Autor wybrał kilka najczęściej spotykanych chorób neurologicznych, a także problemy bólu, zaburzeń snu oraz śmierci mózgu i przedstawił je z własnego punktu widzenia, w oparciu o najnowsze poglądy. Każdy opis poprzedzony jest krótką, autentyczną historią choroby wziętą z własnego doświadczenia. Są tam rozmowy z chorymi, ich obawy, poglądy i zachowania. Nie jest to jednak poradnik neurologiczny, chociaż wiele informacji tam zawartych przyda się także i lekarzom, którym wytyka Autor różne błędy zawodowe i rutynę. Oryginalne i dowcipne są niektóre poglądy na temat pochodzenia człowieka, sensu życia, powstawania chorób na tle nerwowym oraz wizje przyszłości. Podejmuje także Autor polemiki na temat doktryn i niekonwencjonalnej medycyny oraz ciekawe rozważania filozoficzne na temat śmierci.
Mimo dwóch różnych części, książka tworzy spójną całość i daje Czytelnikowi dość jasny pogląd na temat tego, czym jest neurologia. Napisana językiem lekkim, przystępnym, barwnie i ciekwie, jest ona dostępna dla każdego i znajdzie Czytelników zarówno wśród lekarzy, jak i wielu innych osób interesujących się problemami zdrowia.
Książka ukazuje Autora i neurologię w nieco odmiennym świetle. To opowieść o pasjonującej dziedzinie, nawiązująca do konkretnych przypadków chorób neurologicznych. Lekkości stylu dodaje forma beletrystyczna, dzięki której książkę czyta się jak pasjonującą opowieść. Między wierszami znaleźć można osiągnięcia naukowe i poglądy Autora na różne choroby neurologiczne, ich leczenie, opis pracy klinicznej i naukowej. Autor wskazuje na różnice między neurologią i psychiatrią oraz przedstawia niektóre problemy natury etycznej i światopoglądowej. Publikacja popularyzuje neurologię i przeznaczona jest do szerokiego odbioru. Ostatnie wydanie jest uzupełnione i poszerzone o ciekawe rozdziały wykraczające poza tematykę neurologiczną. Mam nadzieję, że publikacja ta wzbudzi zainteresowanie nie tylko wśród neurologów.