„Medycyna przedszpitalna w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym” to pierwsza publikacja na rynku polskim, która omawia dobre praktyki postępowania klinicznego w LPR.
Praktyczna, bogato ilustrowana, oryginalna publikacja łączy ze sobą elementy medycyny ratunkowej, anestezjologii i intensywnej terapii oraz medycyny lotniczej, zarządzania i psychologii. Przybliża kulisy prawidłowych decyzji klinicznych lekarzy zarówno podczas wylotów do zdarzeń, jak i lotniczych transportów międzyszpitalnych.
Podręcznik został przygotowany przez najlepszych polskich specjalistów, pracujących na co dzień w LPR.
Autorzy dzielą się z Czytelnikami nie tylko wiedzą kliniczną, lecz także praktyką, doświadczeniem, trudnymi sytuacjami i przede wszystkim wielkim zamiłowaniem do swojego zawodu.
Książka z pewnością zainteresuje nie tylko osoby współpracujące na co dzień z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym, lecz także lekarzy medycyny ratunkowej, studentów medycyny, osoby pracujące w szpitalnych oddziałach ratunkowych i centrach urazowych. To podstawowa lektura dla kandydatów na członka załogi pogotowia lotniczego i personelu współpracującego z LPR - dyspozytorów, ratowników i pielęgniarek.
- Książka rozpoczyna się rysem historycznym, z wyjątkowymi zdjęciami udostępnionymi m.in. przez Muzeum Ratownictwa w Krakowie.
- Kolejne rozdziały omawiają zarządzanie kliniczne i współpracę z innymi jednostkami Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne.
- Autorzy dzielą się z czytelnikami specjalistyczną wiedzą zawodową, opisując takie tematy jak:: flota i możliwości operacyjne LPR, wpływ czynników zewnętrznych na misje lotnicze, lotniczy transport medyczny, zdarzenia masowe, techniki linowe, zdarzenia niepożądane i bezpieczeństwo, rolę Członka Załogi HEMS (CzaH-a).
- Część kliniczna to szczegółowe omówienia takich tematów jak:: RKO w sytuacjach szczególnych, urazy czaszkowo-mózgowe, obrażenia wielomiejscowe i ciężkie krwotoki, ostre stany kardiologiczne i neurologiczne, oparzenia, zatrucia, wybrane stany położnicze, pacjent pediatryczny, hipotermia, leki, czy choroby zakaźne.
- Autorzy łączą teorię z praktyką, omawiając:: monitorowanie pacjenta, zabezpieczenie drożności dróg oddechowych, analgosedację, wentylację zastępczą, procedury inwazyjne, urządzenia do kompresji mechanicznej klatki piersiowej, USG w medycznych czynnościach ratunkowych.
- Czytelnicy znajdą również w książce rozdziały prawne, zasady kontaktu z mediami i wiele ciekawych sytuacji klinicznych.
Na polskim rynku wydawniczym pojawiło się dzieło, które było niezwykle pożądane, oczekiwane, którego bardzo brakowało i które w końcu wypełniło lukę w dostępnym piśmiennictwie dotyczącym medycyny ratunkowej i zasad funkcjonowania ratownictwa medycznego w specyficznych warunkach, które stwarza praca w Lotniczych Zespołach Ratownictwa Medycznego. Monografia „Medycyna przedszpitalna w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym” pod redakcją naukową dra n. med. Tomasza Derkowskiego, dra n. med. Marcina Kowalskiego i prof. Roberta Gałązkowskiego to prawie 860 stron wiedzy popartej kolosalnym doświadczeniem Autorów i aktualnym piśmiennictwem. To swoista biblia dla tych lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarek, którzy marzą o takiej pracy, dla tych, którzy już pracują, lecz czują potrzebę poszerzenia i aktualizacji swojej wiedzy i dla tych, którzy chcieliby znaleźć odpowiedź na wiele pytań rodzących się podczas codziennej pracy związanej z ratowaniem zdrowia i życia pacjentów na miejscu zdarzenia i w transporcie do szpitala. Książka wyczerpuje wszystkie zagadnienia, jest nowocześnie zredagowana, napisana przystępnym językiem, bogato ilustrowana i co najważniejsze zawiera aktualną wiedzę. Jest godnym polecenia podręcznikiem przedszpitalnej medycyny ratunkowej.
Prof. dr hab. med. Jerzy Robert Ładny, Konsultant Krajowy w dziedzinie medycyny ratunkowej, Autorzy niniejszego podręcznika są uznanymi specjalistami w świecie HEMS. To wyczekiwane i wysoko ocenione dzieło pozwala zapoznać się z bieżącą i wciąż rozwijającą się wiedzą, pomagając wybrać najlepsze opcje terapeutyczne w sytuacjach, gdy różnorodne sposoby postępowania przedszpitalnego są poddawane dyskusjom. Jestem przekonany, że skorzystacie Państwo z tego podręcznika, gdyż profesjonalna pomoc przedszpitalna - zarówno lotnicza, jak i naziemna - decyduje często o życiu i śmierci pacjenta.
Prof. Dr Wolfgang G. Voelckel, MSc, Obszerny, kompleksowy podręcznik, który trzymacie Państwo w rękach, jest częścią tworzenia najwyższych standardów leczenia. Jego przygotowanie stanowi ogromny wkład w podniesienie jakości przedszpitalnej intensywnej terapii w Polsce i prawdopodobnie również w innych krajach.
Hans Morten Lossius, MD PhD,