Vademecum medycyny wewnętrznej to oryginala publikacja, niezbędna w każdym gabinecie lekarza intenisty, medycyny rodzinnej i pediatry. To 1500 najlepszych stron dla lekarza praktyka. Rzetelna wiedza, przejrzysty układ i szybki dostęp do informacji. Vademecum zostało przygotowane przez doświadczonych specjalistów. Przeznaczone jest głównie dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, pracujących w lecznictwie ambulatoryjnym, z pewnością jednak sięgną po nią również lekarze pracujący w szpitalach. Dla innych zainteresowanych czytelników książka może być źródłem wiedzy na tematy ogólnomedyczne.
Celem Vademecum jest dostarczenie w możliwie przystępny i zwięzły sposób wskazówek dotyczących:: diagnostyki różnicowej najczęstszych objawów chorobowych, ogólnych zasad interpretacji wyników badań laboratoryjnych, profilaktyki, rozpoznania i leczenia najczęstszych chorób spotykanych w praktyce ambulatoryjnej oraz na oddziale internistycznym i geriatrycznym, zasad reanimacji i intensywnej terapii, konsultacji internistycznych na oddziałach zabiegowych, zasad dietetyki, odrębności rozpoznawania i leczenia chorób u osób w zaawansowanym wieku, opieki paliatywnej i hospicyjnej, farmakologii klinicznej, podstawowych zabiegów wykonywanych na oddziałach internistycznych i geriatrycznych, czy zasad epidemiologii.
1. Wprowadzenie do medycyny klinicznej. Wybrane zagadnienia etyki lekarskiej 2. Postępowanie z pacjentem ambulatoryjnym 3. Główne czynniki warunkujące zdrowie i najważniejsze czynniki ryzyka chorób 4. Epidemiologia - podstawowe zagadnienia 5. Diagnostyka różnicowa najważniejszych objawów podmiotowych i przedmiotowych 6. Interpretacja podstawowych badań laboratoryjnych i testów diagnostycznych 7. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa 8. Kardiologia 9. Nadciśnienie tętnicze 10. Alergia 11. Hematologia 12. Reumatologia i angiologia 13. Endokrynologia 14. Zaburzenia przemiany materii - cukrzyca 15. Nefrologia 1 6. Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej 1 7. Wybrane metaboliczne choroby kości 1 8. Podstawy geriatrii 19. Choroby neurologiczne 20. Elementy psychiatrii w praktyce internistycznej 21. Okulistyka 22. Zatrucia w praktyce internistycznej 23. Choroby kobiece w praktyce internistycznej 24. Objawy laryngologiczne w praktyce internistycznej 25. Objawy stomatologiczne w praktyce internistycznej 26. Dermatologia 27. Konsultacje internistyczne na oddziałach zabiegowych 28. Podstawy medycyny paliatywnej i opieki paliatywnej 29. Technika najważniejszych zabiegów wykonywanych na oddziale chorób wewnętrznych i w ambulatorium 30. Gastroenterologia 31. Choroby układu oddechowego 32. Choroby zakaźne 33. Interakcje lękowe
Komentarze (0)
Chwilowo nie możesz polubić tej opinii
Zgłoś komentarz
Czy jesteś pewien, że chcesz zgłosić ten komentarz?
Zgłoszenie wysłane
Twój komentarz został wysłany i będzie widoczny po zatwierdzeniu przez moderatora.