• Zamawiaj do paczkomatu
  • Płać wygodnie
  • Obniżka
Choroby serca u kobiet

Choroby serca u kobiet

9788375550061
78,54 zł
70,69 zł Zniżka 7,85 zł Brutto
Najniższa cena w okresie 30 dni przed promocją: 70,69 zł
Ilość
Produkt niedostępny
Nakład wyczerpany (niedostępny u wydawcy)

  Dostawa

Wybierz Paczkomat Inpost, Orlen Paczkę, DPD lub Pocztę Polską. Kliknij po więcej szczegółów

  Płatność

Zapłać szybkim przelewem, kartą płatniczą lub za pobraniem. Kliknij po więcej szczegółów

  Zwroty

Jeżeli jesteś konsumentem możesz zwrócić towar w ciągu 14 dni. Kliknij po więcej szczegółów

Opis
W ostatniej dekadzie ubiegłego wieku wzrosło zainteresowanie chorobami serca u kobiet. Przez długi czas wyniki badań dotyczących chorób serca i obserwacji, które przeprowadzono wśród mężczyzn, odnoszono w tej samej mierze do kobiet i nie analizowano ich w odniesieniu do płci. Większość prób klinicznych, stanowiących obecnie podstawę standardów leczenia chorób układu krążenia, obejmowała mężczyzn. Kobiety były z nich wyłączane dla czystości obserwacji lub stanowiły znaczącą mniejszość. Tymczasem okazało się, że istnieją odrębności dotyczące epidemiologii, rozpoznawania, patomechanizmu i przebiegu, a także rokowania w chorobach serca u kobiet. Również oddziaływanie organizmu kobiety na leki może być odmienne.
Już dawno zwrócono uwagę na niektóre różnice dotyczące parametrów układu sercowo-naczyniowego pomiędzy obu płciami. Zaobserwowano pewne odmienności w EKG u kobiet, jak wyższa podstawowa częstość rytmu zatokowego i bardziej wydłużony odstęp QT, w porównaniu z mężczyznami.
Powszechnie też wiadomo, że zmiany odcinka ST i załamka T, zarówno w EKG spoczynkowym, jak i w czasie wysiłku, nie mają takiego znaczenia diagnostycznego u kobiet jak u mężczyzn. Aby uzyskać wyższą wiarygodność testu wysiłkowego, należy spełnić określone kryteria kwalifikujące kobiety do tego badania. Dlatego też obecnie daje się pierwszeństwo metodom obrazowym w rozpoznawaniu choroby niedokrwiennej serca u kobiet.
Zaobserwowano również, że niektóre zaburzenia rytmu serca występują u kobiet znacznie częściej, na przykład napadowy nawrotny częstoskurcz węzłowy , częstoskurcz komorowy na podłożu wrodzonego zespołu wydłużonego QT , a inne - jak migotanie przedsionków- rzadziej, chociaż przebieg tej arytmii u płci żeńskiej jest cięższy, w większym stopniu
obarczony powikłaniami (udar mózgu) i gorzej rokuje. Kobiety odmiennie też reagują na niektóre leki, na przykład kwas acetylosalicylowy nie wpływa u nich na częstość występowania zawału serca (w przeciwieństwie do mężczyzn), natomiast u starszych kobiet (> 55. rż.) obniża ryzyko udaru mózgu o 19%. Kobiety są też bardziej podatne na proarytmiczne działanie leków, chociaż rzadziej występuje u nich nagła śmierć sercowa.
Dopiero pod koniec lat 70. ubiegłego stulecia zwrócono uwagę na odmienności choroby niedokrwiennej serca u kobiet. Można wyodrębnić szczególnie kobiece czynniki ryzyka, na przykład ryzyko zawału serca jest nawet 2-krotnie wyższe u kobiet palących papierosy w porównaniu z mężczyznami.
U płci żeńskiej stwierdzono, że brak wsparcia ze strony rodziny i samotność okazały się jednymi z predyktorów zawału serca i nagłej śmierci sercowej.
Długo panowało mylne przekonanie o rzadszym występowaniu zawału serca u kobiet i łagodniejszym jego przebiegu. Nie doceniano objawów choroby niedokrwiennej serca u kobiet, odnosząc je do innych, poza sercowych przyczyn. Okazało się, że zarówno obraz kliniczny stabilnej dławicy piersiowej, jak i zawału serca różni się u mężczyzn i kobiet. U większości kobiet bóle wieńcowe występują pod maską bólów nadbrzusza, pleców, barków, a stenokardia wysiłkowa wyraża się często tylko osłabieniem i zmęczeniem . Kobiety też często inaczej opisują ból wieńcowy. Zapadalność na chorobę niedokrwienną, zwłaszcza u młodszych kobiet, znacznie wzrosła w ostatnich dekadach ubiegłego wieku. Niemałą rolę przypisuje się tu połączeniu dwóch czynników ryzyka:: paleniu tytoniu i stosowaniu doustnych środków antykoncepcyjnych przez młode kobiety.
Co więcej, w piśmiennictwie pojawiły się doniesienia o niedostatecznym leczeniu płci żeńskiej (undertreatment). W przypadku zawału serca leczenie farmakologiczne u kobiet jest mniej intensywne, w szczególności otrzymują one rzadziej niż mężczyźni środki trombolityczne. Również badania koronarograficzne i zabiegi rewaskularyzacyjne serca, a także badania nieinwazyjne wykonuje się u kobiet z mniejszą częstością. Może właśnie nietypowy często obraz kliniczny jest przyczyną tego zjawiska. Nie ma również zasadnego wytłumaczenia dla powściągliwości stosowania u kobiet zabiegów ablacji prądem częstotliwości radiowej (RF, radiofrequency). Są one kierowane rzadziej na te zabiegi i po dłuższym czasie trwania napadów częstoskurczu oraz dłuższym leczeniu farmakologicznym, chociaż korzyści, jakie odnoszą kobiety z tych zabiegów, są takie same jak u mężczyzn.
Inaczej jest w przypadku nadciśnienia tętniczego. Kobiety są bardziej świadome swojej choroby nadciśnieniowej, częściej też się leczą i dokładniej przestrzegają zaleceń lekarskich.
Kobiety mają natomiast mniejszą motywację do podjęcia rehabilitacji po przebytym zawale serca czy po zabiegach kardiochirurgicznych serca, chociaż odnoszą z nich takie same korzyści jak mężczyźni, a nawet większe.
Dla wielu różnic dotyczących chorób serca u kobiet i mężczyzn nie znaleziono dotychczas przyczynowego wytłumaczenia, również mechanizm tych odmienności nie jest jasny.
Wiele obserwacji dotyczących chorób serca u kobiet poczyniono na małym materiale, dlatego wiarygodność uzyskanych wyników budzi zastrzeżenia, tym bardziej że są one niekiedy sprzeczne.
Postuluje się konieczność prowadzenia dalszych, szerzej zakrojonych badań u kobiet. Pomimo że częstość rekrutacji kobiet do badań klinicznych ostatnio wzrosła, zwłaszcza w zakresie choroby niedokrwiennej serca, to jeszcze stale ich udział w badaniach nad chorobami układu sercowo-naczyniowego jest niewystarczający. A przecież to właśnie wyniki prób klinicznych prowadzą do optymalizacji leczenia. Należy zatem włączać kobiety w równej liczbowo proporcji z mężczyznami do prób klinicznych oceniających różne sposoby terapii chorób układu sercowo-naczyniowego. Trzeba prowadzić obserwacje dotyczące występowania ewentualnych różnic objawów klinicznych, przebiegu i rokowania w chorobach serca u kobiet, a także oddziaływania na leczenie. Na przykład w zawale serca należałoby zwrócić większą uwagę na przyczyny oszczędnego stosowania tych leków czy zabiegów rewaskularyzacyjnych serca u kobiet. Należy również kontynuować badania, w których ocenia się wpływ przewlekłego stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych na organizm kobiety, a zwłaszcza na układ krążenia.
Upowszechnianie wiedzy o odrębności chorób serca u kobiet, zarówno wśród lekarzy, jak i studentów medycyny, to zadanie dla towarzystw naukowych i uczelni medycznych. Autorzy tej książki podjęli się zadania przedstawienia najnowszych osiągnięć dotyczących chorób serca u kobiet. Jest to niezaprzeczalnie nowo powstający dział współczesnej kardiologii.
Szczegóły produktu
Via Medica
6911
9788375550061
978-83-7555-006-1

Opis

Miejsce wydania
Gdańsk
Rok wydania
2007
Numer wydania
2
Oprawa
miękka foliowana
Liczba stron
592
Wymiary (mm)
150 x 235
Waga (g)
890
  • Choroby serca u kobiet — nowy dział kardiologii
  • CZĘŚĆ I. ANATOMIA I PATOFIZJOLOGIA UKŁADU KRĄŻENIA U KOBIET
    Anatomia serca
    Przebudowa ściany naczyń i serca w miażdżycy
    Czynność autonomicznego układu nerwowego w kontekście zagrożenia nagłą śmiercią sercową
    Hormony płciowe a układ sercowo-naczyniowy
    Płodność i jej rozpoznawanie. Naturalne planowanie rodziny
  • CZĘŚĆ II. CHOROBY SERCA U KOBIET
    Czynniki ryzyka chorób układu krążenia u kobiet
    Epidemiologia chorób układu krążenia
    Próby kliniczne u kobiet — znaczenie i warto?ć w systemie edukacji
    Behawioralne czynniki ryzyka miażdżycy
    Zaburzenia gospodarki lipidowej w okresie przed menopauzą i po menopauzie
    Otyłość, zespół metaboliczny i cukrzyca jako czynniki ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego
    Doustne środki antykoncepcyjne a choroby układu sercowo-naczyniowego
    Diagnostyka choroby niedokrwiennej serca u kobiet
    Elektrokardiograficzne próby wysiłkowe
    Zastosowanie echokardiograficznych prób obciążeniowych w rozpoznawaniu choroby niedokrwiennej serca
    Klinika i leczenie choroby niedokrwiennej serca u kobiet
    Ostre zespoły wieńcowe
    Stabilna choroba wieńcowa
    Kardiologiczny zespół X
    Nieme niedokrwienie
    Przeznaczyniowa rewaskularyzacja serca
    Kobieta pacjentem kardiochirurgicznym
    Odrębność rehabilitacji kardiologicznej
    Jakość życia kobiet z wybranymi chorobami układu krążenia
    Nadciśnienie tętnicze u kobiet
    Nadciśnienie tętnicze
    Udar mózgu
    Inne choroby serca u kobiet
    Wrodzone wady serca
    Nadciśnienie płucne
    Niewydolność serca u kobiet
    Niewydolność serca
    Niewydolność rozkurczowa serca
    Przeszczepienie serca
    Zaburzenia rytmu serca u kobiet
    Zaburzenia rytmu serca
    Zespół wydłużonego QT i polekowy częstoskurcz komorowy typu torsade de pointes
    Omdlenia wazowagalne
    Aspekty techniczne stałej stymulacji serca
    Interferencje elektromagnetyczne i inne praktyczne problemy u kobiety ze stymulatorem serca
    Zastosowanie wszczepialnych kardiowerterów-defibrylatorów serca
    Przezskórna ablacja zaburzeń rytmu serca
Komentarze (0)