NOWA EDYCJA 2022, która ukazała się na rynku 15 czerwca br., niesie mega zmiany W ZBIORACH WITOWSKIEGO. Wszystko po to, aby dostosować nowe książki do wymagań matury 2023, ale jednocześnie zachować kompatybilność dla wcześniejszych roczników maturzystów.
Uwaga – obecną edycję od poprzednich dzieli przepaść w treści, ilości zadań, podziale na moduły – dlatego zalecamy nie odkupywanie zbiorów starszych, a korzystanie z najnowszej EDYCJI 2002-2022. W NOWEJ EDYCJI WPROWADZIMY KOLOROWE RYSUNKI I ZDJĘCIA DLA ZADAŃ CKE MATURY 2023 Fenomen Zbiorów Witowskiego polega na tym, że można po nie sięgnąć już w pierwszej klasie liceum, i systematycznie, tydzień po tygodniu przerabiać dział po dziale, zadanie po zadaniu. Albo rozpocząć pracę dopiero w klasie maturalnej, ale wówczas wystarczy wykonać zadania oznaczone obwódką (matura 2023 – nowość), czarnym paskiem (tzw. nowa matura 2015-2021) lub szarym (tzw. stara matura 2002-2021). Każdy maturzysta czy student powie, że najważniejsze to przerobić wszystkie zadania CKE i OKE. A one absolutnie wszystkie w Zbiorach Witowskiego są. Starannie oznaczone i ułożone. Dlatego na koniec pracy ze Zbiorami Witowskiego nie ma potrzeby rozwiązywania arkuszy CKE, bo mamy je przerobione. Od edycji 2020 wprowadziliśmy nowy, większy, wygodniejszy format. Dodaliśmy nowe działy w chemii i biologii oraz wyodrębniliśmy wiele nowych działów i tematów. Na bieżąco dostosowujemy wymagania i zadania do obecnej matury, jak też tej najnowszej w roku 2023. I co kluczowe – Dariusz Witowski – redaktor zbiorów jest egzaminatorem od początku istnienia CKE i uczestniczy w szkoleniach i sesjach poprawy prac maturalnych – tylko taka aktywność daje wiedzę i doświadczenie, pozwalającą na umiejętne tworzenie zadań testowych; OD EDYCJI 2022 ZMIENILIŚMY nie tylko FORMAT ALE UKŁAD TREŚCI wszystkich czterech tomów (nowy Spis treści poniżej) ORAZ DODALIŚMY KOLOROWE RYSUNKI, aby spełnić oczekiwania obecnych maturzystów, być w zgodzie z wymaganiami CKE, a więc być gotowymi do pracy w nowym 4-letnim liceum.
Tom 1 zawiera: - PODSTAWOWE WIADOMOŚCI O WŁAŚCIWOŚCIACH PIERWIASTKÓW BLOKÓW s, p, d (wydzielono działy: Siarka, Krzem, Azot, Węgiel, Glin, Fosfor, Tlen, Cyna, Chlorowce, Bor, Miedź, Srebro, Chrom, Mangan, Żelazo, Złoto), - Rodzaje roztworów, mieszanin i sposoby ich rozdzielania, - PODSTAWOWE OBLICZENIA CHEMICZNE (wydzielono działy: Mol, Stechiometria, ustalanie wzorów, stosunki molowe, objętościowe, prawa gazowe, wydajność reakcji…), - STĘŻENIA (procentowe, molowe, przeliczanie , rozcieńczanie i zatężanie roztworów, zastosowanie stężeń w reakcjach chemicznych, stężenia jonów…), - ROZPUSZCZALNOŚĆ, - Obliczenia dotyczące HYDRATÓW, - Obliczenia dotyczące MIESZANIN.
Tom 2 zawiera: - BUDOWA MATERII (wydzielono działy: Cząstki – elektrony, protony i neutrony w atomie; Budowa atomu a podstawy chemii kwantowej; Liczby kwantowe; Zmiany właściwości pierwiastków, itd. - WIĄZANIA CHEMICZNE, - HYBRYDYZACJA a budowa przestrzenna drobin, - PROMIENIOTWORCZOŚĆ - Elementy chemii fizycznej: Obliczanie ENTALPII REAKCJI; Wpływ dodatku substancji na temperatury wrzenia i krzepnięcia roztworów; REGUŁA PRZEKORY; STAŁA RÓWNOWAGI REAKCJI; SZYBKOŚĆ REAKCJI CHEMICZNYCH); - Reakcje w roztworach wodnych (wydzielono działy: Podstawy dysocjacji, STAŁA I STOPIEŃ DYSOCJACJI, pH, REAKCJE W ROZTWORACH WODNYCH, IDENTYFIKACJA ZWIĄZKÓW, MIARECZKOWANIE ALKACYMETRYCZNE i przewodnictwo elektryczne roztworów).
Tom 3 zawiera: - Reakcje w roztworach wodnych – ciąg dalszy (wydzielono działy: ? HYDROLIZA I WSKAŹNIKI, ? ZWIĄZKI AMFOTERYCZNE I KOMPLEKSOWE, ? ILOCZYN ROZPUSZCZALNOŚCI, ? ROZTWORY BUFOROWE, ? TEORIE KWASÓW I ZASAD, ? REAKCJE UTLENIANIA I REDUKCJI, ? STOPNIE UTLENIANIA, ? BILANSOWANIE RÓWNAŃ REDOKS, ? ZWIĄZKI MANGANU, ? ZWIĄZKI CHROMU, ? USTALANIE KIERUNKU REAKCJI REDOKS, ? REAKCJE METALI Z ROZTWORAMI KWASÓW I SOLI, ? OGNIWA, ? KOROZJA, ? ELEKTROLIZA, ? AKUMULATORY), - WĘGLOWODORY NIEAROMATYCZNE
Tom 4 zawiera: - WĘGLOWODORY AROMATYCZNE. - ALKOHOLE, - ETERY, - FENOLE, - ALDEHYDY I KETONY, - KWASY KARBOKSYLOWE I MYDŁA, - ESTRY I TŁUSZCZE, - IZOMERIA OPTYCZNA, - AMINY I AMIDY, - MOCZNIK I BIURET, - AMINOKWASY I BIAŁKA, - MONO, DI I POLISACHARYDY - Zadania przekrojowe dotyczące cukrów