• Zamawiaj do paczkomatu
 • Płać wygodnie
 • Obniżka
KTG - to proste

KTG - to proste

8360290873
54,00 zł
47,90 zł Zniżka 6,10 zł
Najniższa cena w okresie 30 dni przed promocją: 47,90 zł
Ilość
W ciągu 24 godzin

  Dostawa

Wybierz Paczkomat Inpost, Orlen Paczkę, DPD lub Pocztę Polską. Kliknij po więcej szczegółów

  Płatność

Zapłać szybkim przelewem, kartą płatniczą lub za pobraniem. Kliknij po więcej szczegółów

  Zwroty

Jeżeli jesteś konsumentem możesz zwrócić towar w ciągu 14 dni. Kliknij po więcej szczegółów

Opis
Drodzy Czytelnicy!
Z satysfakcją przekazuję w Państwa ręce polski przekład nowoczesnej monografii opisującej jeden z powszechnie stosowanych sposobów nadzoru stanu płodu. Podręcznik jest przeznaczony głównie dla młodych położników, lekarzy specjalizujących się w położnictwie i ginekologii oraz lekarzy rodzinnych i studentów medycyny. Myślę, że dobrze będzie służył także zdobywaniu wiedzy przez położne studiujące na wydziałach pielęgniarstwa.
Kardiotokografia (KTG) została wprowadzona do praktyki klinicznej w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Nie jest zatem metodą nową, choć ciągle zalicza sieją do ‘‘złotego standardu’‘ w monitorowaniu stanu płodu. Największy udział w rozwoju tego sposobu nadzoru położniczego mieli:: Hon, Caldeyro-Barcia, Kubli, Fischer i Hammacher. Analiza zapisu kardiotokograficzne-go (kardiotokogramu) obejmuje ocenę czynności skurczowej macicy (tokogram) oraz akcji serca płodu (kardiogram), z uwzględnieniem zależności czasowych pomiędzy tymi dwoma elementami.
Podręcznik zawiera opis czynników fizjologicznych wpływających na zmienność częstości akcji serca płodu i przedstawia zasady oceny klinicznej uzyskiwanych zapisów KTG. Autorki odniosły się też do toczonej na łamach fachowego piśmiennictwa szerokiej dyskusji dotyczącej wskazań do ciągłego monitorowania stanu płodu za pomocą KTG oraz możliwości okresowego osłuchiwania akcji serca płodu. Na podstawie długoletnich doświadczeń wiadomo bowiem, że zapis kardiotokograficzny cechuje się mierną czułością w ocenie zagrożenia płodu, przy małej swoistości i dużym odsetku wyników fałszywie dodatnich. Powoduje to znaczny wzrost liczby niepotrzebnych interwencji operacyjnych. Wyjściem z tej sytuacji mogą być badania krwi włośniczkowej płodu lub ograniczenie się do okresowego osłuchiwania akcji serca płodu w wybranych grupach rodzących. Kiedy i u kogo można i należy stosować poszczególne metody? Na te pytania znajdziecie Państwo odpowiedź w podręczniku.
Trzeba też zdać sobie sprawę, że zapis KTG jest dokumentem, który może stanowić dowód w sprawach sądowych. Problem ten został poruszony w rozdziale dotyczącym odpowiedzialności prawnej. Przedstawiono przykłady typowych pozwów wnoszonych do sądów przez pacjentki i omówiono znaczenie zapisów KTG w ich rozstrzyganiu.
W rozdziale 3 podręcznika znalazły się wskazówki dotyczące właściwej organizacji opieki nad rodzącymi, mającej na celu eliminację ryzyka położniczego. Podkreślono rolę współdziałania wszystkich osób uczestniczących w tej opiece.
W rozdziale 4 podano przykłady prawidłowych i nieprawidłowych zapisów kardiotokograficznych wraz z ich interpretacją. Obok zapisów KTG pozostawiono miejsce na własne notatki, tak by można było porównać interpretację zapisu dokonaną przez czytelnika z zamieszczoną dalej oceną specjalistów.
Monografię kończy rozdział poświęcony zasadom zapewniającym jak najlepsze funkcjonowanie danej jednostki.
Tematy poruszane w podręczniku obejmują wiele problemów, z jakimi codziennie można się zetknąć w praktyce położniczej. Na końcu każdego rozdziału znajduje się obszerne piśmiennictwo, które uzupełnia prezentowane informacje.
Szczegóły produktu
6563
9788360290873
83-60290-87-3

Opis

Miejsce wydania
Wrocław
Rok wydania
2007
Numer wydania
1
Oprawa
miękka foliowana
Liczba stron
280
Wymiary (mm)
235 x 155
Waga (g)
520
 • Część 1. OCENA DOBROSTANU PŁODU
  Wprowadzenie
  Okresowe osłuchiwanie
  Zapis kardiotokograficzny
  Utrzymywanie poziomu wyszkolenia (kształcenie ustawiczne)
  Piśmiennictwo
 • Część 2. INTERPRETACJA ZAPISU KTG
  Zapis podstawowy
  Zmiany okresowe
  Postępowanie w przypadku zaburzeń częstości serca płodu
  Niedotlenienie płodu
  Pobieranie krwi płodu do badań
  Piśmiennictwo
 • Część 3. ODPOWIEDZIALNOŚĆ CYWILNOPRAWNA LEKARZA I ELIMINOWANIE RYZYKA
  Wprowadzenie
  Informacje podstawowe
  KTG w aspekcie prawnym
  Eliminacja ryzyka
  Wnioski
  Piśmiennictwo
 • Część 4. ANALIZA PRZYPADKÓW
  Zapisy prawidłowe
  Bradykardia
  Tachykardia
  Oscylacje zawężone
  Deceleracje wczesne
  Deceleracje późne
  Deceleracje zmienne
  Deceleracje przedłużone
  Przypadki złożone
  Różne
 • Część 5. WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE ODPOWIEDNIEJ PRAKTYKI KLINICZNEJ
Zobacz także
Komentarze (0)