Niniejsza publikacja powstała pod kierunkiem prof. dr hab. Elżbiety Łuczak - kierownika Zakładu Pedagogiki Resocjalizacyjnej na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, która swoje zainteresowania naukowe koncentruje wokół problematyki patologii społecznej i resocjalizacji, a w szczególności w obrębie zagadnień związanych ze zjawiskiem uzależnień, głównie narkomanii. Na ten temat opublikowała kilkadziesiąt publikacji naukowych. Do najważniejszych należą:: Narkomania jako problem społeczny (1995), Narkomania a środowisko (1998), Przemiany w rozwoju zjawiska narkomanii I (2004).
W ostatnich latach uwagę skupia na uzależnieniach behawioralnych, niezwiązanych z używaniem substancji psychoaktywnych, takich jak:: pracoholizm, interholizm, kupnoholizm, patologiczny hazard, uzależnienie od telefonów komórkowych, uzależnienie od jedzenia itp. - m.in. tym właśnie uzależnieniom poświęcona jest niniejsza książka. Oprócz nowych uzależnień w prezentowanej pracy znajdują się również opracowania dotyczące uzależnień dobrze znanych, takich jak alkoholizm czy narkomania. Głównym bowiem przesłaniem książki było ukazanie współczesnych trendów w rozwoju uzależnień, a więc nie tylko zagrożeń płynących z nowych ich postaci, ale również i z tych tradycyjnych, które obecnie uległy znacznym przeobrażeniom i stanowią bardzo duże niebezpieczeństwo.
Praca jest oryginalnym opracowaniem, stanowiącym duży wkład w rozwój i poszerzenie pól badawczych we współczesnej pedagogice specjalnej - resocjalizacyjnej i penitencjarnej oraz patologii społecznej. Prezentowana publikacja - głęboko humanistyczna - stanowi wyzwanie i sumienie współczesnej polityki społecznej, edukacyjnej, zdrowotnej, polityki karnej wykonawczej realizowanej w Polsce w stosunku do osób zagrożonych uzależnieniem i uzależnionych.
prof. dr hab. Krystyna Marzec-Holka
- Wprowadzenie
- Typy nastawień młodzieży wobec otaczającego świata
- Prawne możliwości postępowania z osobami uzależnionymi
- Nadzór rodzinnego kuratora sądowego nad osobami uzależnionymi od alkoholu w wypadku przymusowego leczenia odwykowego
- Współczesne oblicza przemocy jako przejaw choroby alkoholowej
- Zmiany w populacji osób pijących alkohol
- Zmiany w preferowaniu środków odurzających i zagrożenia z nich wynikające
- Narkomania w zakładach karnych
- Uzależnienie od heroiny - współczesny obraz problemu oraz jego determinanty
- Uzależnienia od czynności i ich społeczne implikacje
- Wewnętrzny przymus nadmiernego jedzenia
- Cyberprzestrzeń a problem uzależnień
- Pracoholizm - droga do sukcesu czy zniewolenia?
- Telefon komórkowy jako źródło uzależnienia
- Seksoholizm - identyfikacja problemu